Bułgarski Stonehenge

Około 3000 lat przed nową erą na bułgarskich ziemiach pojawili się Trakowie. Najstarszymi pozostawionymi przez nich zabytkami są megality - prehistoryczne masywne budowle kamienne, które stanowią ważny element kultu skalnego.

Według legend, mitów i wierzeń starożytnych Traków, megality miały moc oczyszczania i dodawania nowej siły.

Jednym z najsłynniejszych megalitów w Bułgarii jest Begliktash -megalityczne sanktuarium trackie plemienia Skirmiani. Znajduje się ono ok. 5 km na północ od Primorska.

Jest to duża platforma skalna z ogromnymi owalnymi kamieniami różnej wielkości, przypominającymi tron, ołtarz, święty plac z pentagramami i symbolami fallicznymi, łoże małżeńskie po obu stronach którego znajdują się dwa monolity ofiarne z wydrążonymi kanałami, do których starożytni Trakowie nalewali rytualne płyny - wino, mleko, oliwę z oliwek i wodę.

Wśród kamieni wyróżnia się Ślad Boga Słońca - ogromny kamień w kształcie odwróconego serca. U jego podstawy znajduje się łukowaty otwór, przez który można zobaczyć wschód słońca w dzień przesilenia letniego.

Zdaniem archeologów, Begliktash powstał około XIV wieku p.n.e. i funkcjonował do IV w. Tu starożytni Trakowie oddawali cześć Bogu - Słońcu i Bogini – Matce Ziemi.

Około 3 km w linii prostej od Begliktash i 1 km od ujścia rzeki Ropotamo znajduje się starożytne miasto Ranuli. Są tutaj dobrze zachowane mury fortecy z ciosanych kamieni. Widziana z drogi i rzeki skała, na której leży Ranuli, wygląda jak głowa lwa. Uważa się, że miasto było stolicą Lysimacha (Lysimachus) - jednego z generałów Aleksandra Wielkiego, którzy podzielili świat po jego śmierci.

Begliktash to tureckie słowo i oznacza kamień podatkowy. W okresie niewoli tureckiej Bułgarzy byli zobowiązani do płacenia podatków w naturze - w postaci zwierząt domowych. W tym miejscu przekazywali Turkom bydło.

Megalit Begliktash stał się znany nauce dopiero w 2003 roku. Nazywa się go „bułgarskim Stonehenge” i to nie tylko ze względu na specyficznie ułożone kamienie w kręgu na skalnej powierzchni, ale także ze względu na funkcje, jakie miał pełnić. Miejsce to służyło jako świątynia, kalendarz astronomiczny i zegar słoneczny.

Trackie sanktuarium jest nadal badane przez archeologów i historyków. Może któregoś dnia wszystkie tajemnice zostaną rozwiązane, ale do tego czasu mistyczne sanktuarium pozostaje znane jako miejsce, w którym Słońce całuje skały, góra łączy się z morzem, a powietrze jest usiane pozytywną energią.

Begliktash to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w okolicy, nie tylko ze względu na swoją unikalną strukturę, ale także ze względu na otaczającą go tajemnicę.

Jeśli jesteś gdzieś w okolicy, wybrałeś się na wakacje do Sozopola czy Primorska, to koniecznie musisz odwiedzić to miejsce!


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz