Fenomen skalny Boży Most

Fenomen skalny Boży Most, zwany także Żabokrek, z uwagi na występujące tam duże ilości żab, zwłaszcza tych kumkających, to jaskinia przejściowa przez którą przepływa rzeka pobliskiej jaskini wodnej Ponora.

Znajduje się na obszarze krasowym, około 15 km na północ od Wracy i ok. 123 km od Sofii.

Most składa się z ogromnych kamiennych łuków i grubych, potężnych kolumn, tworzących ogromne sale, do których wpada światło słoneczne. Ma około 20 metrów wysokości i około 25 metrów szerokości.

Pod nim natura utworzyła obszerną salę o długości około 100 metrów. Wewnątrz jaskini można zobaczyć różne formacje jaskiniowe - kolumny skalne, kopuły, nisze i wnęki na ścianach, w których zamieszkują ponoć sowy, gołębie skalne, nietoperze i inne ptaki.
Poniżej znajduje się prawdziwy labirynt małych jaskiń utworzonych przez rzekę.

Boży Most to pozostałość po jaskini krasowej, powstałej stosunkowo blisko powierzchni ziemi przez podziemną rzekę. Z biegiem czasu strop jaskini miejscami zapadł się, „otwierając” dla ludzkich oczu „salę” pod łukiem.

Z góry most porośnięty jest drzewami, krzewami i trawą. Spacerując po nim możesz nawet nie podejrzewać, jaki cud leży pod Twoimi nogami.

W 1964 roku Boży Most został uznany za pomnik przyrody.

Według podań, Boży Most służył w przeszłości jako most na starej rzymskiej drodze. Świadczą o tym pozostałości pobliskiej starożytnej fortecy i kamienne płyty, które można zobaczyć wzdłuż polnej drogi prowadzącej do tego fenomenu przyrody.
Według legendy, niegdyś w majestatycznych jaskiniowych salach pod Bożym Mostem, zachwyceni doskonałymi formami naturalnymi i pięknem okolicy, mieszkali car Konstantyn i królowa Helena.

Miejsce to odwiedzają często miłośnicy ekologii i turyści. Przygotowano ścieżki ekologiczne z miejscami do biwakowania, zabezpieczono niebezpieczne odcinki, postawiono mostki i ławki, skąd rozpościerają się wspaniałe panoramiczne widoki.
Turyści mogą przenocować w kilku hotelach w pobliskiej miejscowości Wraca.

Sala pod mostem ma dobrą akustykę, stąd odbywają się tu czasami koncerty i przedstawienia. 

Zobacz namiastkę takiego koncertu i sam oceń czy to nie piękne przeżycie. Aby obejrzeć naciśnij.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz