Jaskinia Lepenica

Jaskinia Lepenica znajduje się w Zachodnich Rodopach, ok. 12 km od Welingradu, w pobliżu wsi Rakitowo, u podnóża szczytu Sjutka.

O jaskini

Ma długość 1525 m, z czego zbadano 1356 m i znajduje się na wysokości 975 m.n.p.m.

Jaskinia ma trzy poziomy. Dolny o długości 273 m, przez który przepływa podziemna rzeka Lepenica. Środkowy, z ogromną różnorodnością formacji jaskiniowych, suchy, z dwoma jeziorami, gdzie przy deszczowej pogodzie tworzą się cztery jeziora. Trzeci poziom jest suchy z wieloma małymi jeziorami, ale niedostępny.

Temperatura w jaskini wynosi około 10⁰C.

Bogactwo ukryte w jaskini

Jaskinia jest bogata w stalagmity, stalaktyty i stalagnaty, tworzące przedziwne kompozycje i figury, a ludzka wyobraźnia może je przyrównać do zwierząt, parasoli, lasów, armat i delikatnych draperii.

Nie ma chyba nikogo, kto odwiedził jaskinię i nie został oczarowany pięknem tego niesamowitego, ukrytego świata.
Znaleziono tu imponujące perły jaskiniowe, które można dziś oglądać w Muzeum Historii Naturalnej w Sofii.

Fauna jaskiniowa

Fauna jaskiniowa jest niezwykle bogata i interesująca. Dotychczas znane są 24 gatunki zwierząt, z których 6 zalicza się do troglobiontów (żyjących wyłącznie w jaskiniach). Trzy z troglobiontów - chrząszcz Buresza, pająk Drenskiego i stonoga Lepenica nie występują nigdzie indziej na świecie, tylko w tej jaskini.

W Lepenicy żyje 7 gatunków nietoperzy, które zamieszkują jaskinię w różnych porach roku.
Sześć gatunków nietoperzy występujących w rejonie Lepenicy należy do priorytetów ochrony dla całej Europy: podkowiec duży i mały, mopek zachodni i 3 gatunki nocków: nocek orzęsiony, nocek duży i nocek wschodni.

Zwiedzanie

Ponad 50 lat jaskinia była niedostępna dla turystów. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania i jest bardzo popularną atrakcją turystyczną.

Zwiedza się tylko drugi poziom do 600 m. Jaskinia nie jest zagospodarowana, a jedynie zabezpieczona Wejście odbywa się tylko z przewodnikiem i specjalistycznym sprzętem (obuwie, kask, lampka czołowa), w grupach nie większych niż 10 osób, dzieci tylko powyżej 7 lat. Ruch wewnątrz odbywa się tylko na ściśle określonych trasach.

Odwiedzający Lepenicę czuje się jak prawdziwy jaskiniowiec. Widzi, czuje, przeżywa prawie tak samo, jak zwiedzający jaskinię ponad 80 lat temu, kiedy została po raz pierwszy otwarta dla zwiedzających w 1931 roku.
Jedyna różnica polega na oświetleniu – dawniej lampy gazowe i acetylenowe (górnicze), a dzisiaj czołówki na baterie.

W czym tkwi magia jaskini

Przeżycia związane z dotknięciem dzikiego, autentycznego piękna podziemnego świata niosą ze sobą nie tylko wiedzę, ale także niezapomniane wrażenia.

Imponująca różnorodność formacji jaskiniowych, podsycana indywidualną wyobraźnią każdego, pokonującego dodatkowo naturalne przeszkody na trasie, sprawia, że zwiedzający zapominają o czasie i na zawsze zostają przyjaciółmi jaskiń.

Nie można zapomnieć o majestacie podziemnej rzeki, sali z rozgwieżdżonym niebem, różnorodności skóry tygrysa, o krokodylu, wodospadach, ikonie Matki Boskiej, sali z nowożeńcami, krzywej wieży z Pizy, stalaktytu ze szczeliną, kominku, śpiewających draperiach, dźwięku sali kameralnej, sali z gwardzistami, jeziorze…

Unikalna dla Bułgarii jest sala kraterowa. Co więcej, kratery jaskiniowe w Europie występują tylko w dwóch miejscach - w jaskini Lepenica i w jeszcze jednej jaskini we Francji.

Jaskinia Dionizyjska

Jaskinia Lepenica znana jest również jako Jaskinia Dionizyjska. W części suchej jaskini znaleziono fragmenty ceramiki, a obok jaskini znajdują się pozostałości średniowiecznej warowni. Szczątki pochodzą z czasów przed Chrystusem i uważa się, że są częścią sanktuarium boga Dionizosa, stąd Jaskinia Dionizyjska.

W 1960 roku Lepenica została uznana za pomnik przyrody i znajduje się na liście 100 narodowych miejsc turystycznych w Bułgarii, które warto zobaczyć.

A co mówią legendy? O tym opowiemy już wkrótce


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

FB: 07-02-2022-2
добре
FB: 07-02-1
Daj znać jak będziesz w Bułgarii
FB: 07-02-2022-2
Zabierz mnie z sobą!
FB: 07-02-1
Jeszcze tam nie dotarlem, ale mam w planach od kilka lat.