Cerkiew Bojańska

Cerkiew Bojańska - prawdziwe średniowieczne arcydzieło.

To historia małej wiejskiej cerkiewki, które staje się prawdziwym arcydziełem, nie mającym prawie żadnego analogicznego odpowiednika w Europie, a być może i na świecie.

Jest to cerkiew pod wezwaniem Świętych Mikołaja i Pantaleimona. Wśród wielu innych podobnych zabytków kultury, nie tylko w Bułgarii, ale i w całej Europie wyróżnia się wyjątkowością i mistycyzmem.

Znajduje się w stolicy kraju, w Sofii, w dzielnicy Bojana, u podnóża góry Witosza, w gęstym i chłodnym lesie.

Jest filią Narodowego Muzeum Historycznego i należy do 100 narodowych obiektów Bułgarii, a od 26 października 1979 roku jest także pomnikiem światowego dziedzictwa kulturowego na liście UNESCO.

Kiedyś była to mała wiejska cerkiewka, zgodnie z zasadą, że każde miasto, wioska lub dzielnica musi mieć swoją świątynię. Gdy w 1257 roku na bułgarskim tronie zasiada Konstantyn Asen Tich, dotychczasowy gubernator Skopje, wyznacza na gubernatora Sredec (dawna nazwa Sofii) swojego kuzyna Sewastokratora Kałojana.

To on przekazuje fundusze na budowę drugiej części cerkwi – części z freskami i tak w 1259 roku zwykła mała wiejska cerkiewka przekształciła się w prawdziwe światowe arcydzieło, a Sewastokrator Kałoyjan i jego żona Desisława zostali jej honorowymi darczyńcami (ktetorami).

Cerkiew Bojańska nie jest duża, ale niezwykle ciekawa. To dwukondygnacyjna budowla. Na pierwszej kondygnacji znajdują się krypty, a na drugiej rodzinna kaplica. Najstarsza część cerkwi pochodzi z końca X i początku XI wieku. Przedstawia jednoabsydową budowlę z kopułą krzyżową, której podpory są wbudowane i tworzą krzyż. Rozbudowana w XIII wieku przez Sewastokratora Kałojana, a następnie przez miejscową ludność w XIX wieku.

Po wyzwoleniu wieśniacy chcieli zburzyć istniejącą cerkiew i wybudować na tym miejscu nową, większą. Na pomoc przyszła królowa Eleonora, druga żona księcia Ferdynanda I. To jej interwencja uratowała Bojańską Cerkiew. Książę urządził wokół cerkwi piękny park, a po śmierci w 1917 roku królowa Eleonora została pochowana na dziedzińcu Bojańskiej Cerkwi, po południowej stronie budynku.

Nie ulega wątpliwości, że pod względem architektonicznym Cerkiew Bojańska jest prawdziwym arcydziełem, ale to jej malowidła ścienne sprawiają, że jest sławna na całym świecie i przyciąga uwagę UNESCO. Freski pochodzą z 1259 roku i są dowodem niesamowitych osiągnięć bułgarskiej kultury średniowiecznej.

Możemy podziwiać tutaj ponad 240 obrazów, które wyróżniają się niezwykłą precyzją, dbałością o szczegóły, indywidualnością, a przede wszystkim mistrzowskim oddaniem emocji każdej osoby. Największe wrażenie robią portrety Sewastokratora Kałojana i jego żony Desisławy oraz cara Konstantyna Asena Tiha i jego żony Iriny.

Są one bardzo cenne, ponieważ wykonane są bardzo precyzyjnie i są jednymi z najstarszych zachowanych wizerunków portretowych postaci historycznych.

Wyjątkowość fresków z Bojańskiej Cerkwi jest znana na całym świecie. Specjaliści doceniają zastosowane techniki wykonania, psychologiczną złożoność każdej osoby, realizm, wyrafinowanie i emocjonalność.

Francuski profesor Grabar, który jako jeden z pierwszych publikował artykuły i materiały o Bojanie, uważał, że bojańskie freski są poprzednikami europejskiego renesansu i pisał: „Bojana jest najcenniejszym wkładem Bułgarii w sztukę średniowieczną”.

Kim byli autorzy tych wyjątkowych arcydzieł? W naukowych kręgach historycznych najczęściej uważa się, że autor lub autorzy fresków są nieznani i występują pod wspólną nazwą „Bojański Mistrz”. Nie do końca jest to jednak prawdą. Niektórzy artyści znaleźli sposób na pozostawienie swoich nazwisk, aby zachowały się dla potomnych. Podczas prac konserwatorskich znaleziono imiona Wasilija i Dimitra.

Cerkiew Bojańska jest otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9-17:30 (zimowe godziny pracy) i 9:30-18:00 (letnie godziny pracy).

Bilet wstępu kosztuje 10 BGN, a dla uczniów i studentów – 2 BGN.Dostępne są również bilety łączone do Bojańskiej Cerkwi i Narodowego Muzeum Historycznego - 12 BGN oraz do Bojańskiej Cerkwi, Narodowego Muzeum Historycznego i klasztoru Zemen – 14 BGN.

Cerkiew Bojańska to prawdziwy skarb, cenny zabytek kultury średniowiecznej i bułgarska duma narodowa z unikalnymi freskami, którą koniecznie musisz zobaczyć.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz