Muzeum Historyczne w Prowadii
05 Grudzień, 2024,
15:00
Bułgaria oferuje niezwykle szeroką gamę muzeów o różnej tematyce, z których część nie ma odpowiednika na świecie. Nie ma prawie miasta, które nie posiadałoby własnego muzeum, w którym prezentowana jest jego przeszłość i teraźniejszość.
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie muzeami w Bułgarii, a ich zwiedzanie stało sposobem na poznanie ciekawych faktów, obejrzenie znalezisk archeologicznych czy zapoznanie się ze stylem życia i kulturą poprzednich pokoleń.
O muzeum
Miejscem wartym odwiedzenia jest z pewnością Muzeum Historyczne w Prowadii, które znajduje się w samym centrum miasta, ok. 300 metrów od wieży zegarowej.
W latach pięćdziesiątych grupa pasjonatów – Ilija Wassilew Jordan Kerezow, Kojczo Atanasow i inni, zaczęła pracować nad stworzeniem nowej kolekcji muzealnej w Prowadii (Provadia). Na potrzeby muzeum spadkobiercy żołnierza bułgarskiej armii ochotniczej Stefana Bogdanowa przekazali część jego domu. Zebrano przedmioty dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu Prowadii, z których większość została przekazana przez tutejszych mieszkańców.
1 września 1959 roku otwarto skromną ekspozycję. Pierwszym kuratorem muzeum został emerytowany nauczyciel Stanjo Marinow, a rok później rozpoczął pracę także Pejczo Diankow. Położyli oni podwaliny pod nowoczesną działalność muzealną w Prowadii.
Z biegiem lat kolekcja była uzupełniana i stała się najbogatszą spośród wszystkich zbiorów muzealnych w Bułgarii. Stało się to możliwe dzięki darowiznom mieszkańców miasta i okolicznych wsi, a także poważnym badaniom archeologicznym i etnograficznym w regionie.
W Prowadii pracowali tacy archeolodzy jak Ara Margos. Dimitar Dymitrow, Aleksander Kuzew, Georgi Kuzmanow, Kazimir Popkonstantinow, Paweł Georgiew czy też etnograf Maria Nikołowa.
W 1986 roku stary budynek muzeum rozebrano i do 1993 roku wybudowano na nowo. Nowa ekspozycja muzealna została otwarta w 1999 roku.
Zbiory
W salach muzealnych prezentowane są eksponaty pochodzące z miasta i kilkudziesięciu osad dawnej prowadijskiej okolii (dawna jednostka administracyjna w Bułgarii). Przedmioty pochodzą z okresu od końca neolitu do połowy XX wieku.
Najwięcej miejsca zajmują znaleziska z prehistorycznego ośrodka wydobycia soli i prehistorycznego miasta Prowadia-Solnica (Provadia-Solnitsa), późnoantyczna i średniowieczna twierdza Prowat-Owecz (Provat-Ovech), starobułgarski klasztor - ośrodek literacki z IX-XI wieku w pobliżu wsi Rawna (Ravna), materiały z okresu osmańskiego, odrodzenia, nowej i najnowszej historii miasta i regionu, monety, broń, zdjęcia.
Praktyczne
- Godziny pracy w okresie zimowym: 9.00 – 18.00. Sobota i niedziela – nieczynne.
- Godziny pracy w okresie letnim: 9.00 - 18:00 . Sobota i niedziela: 9.30–17.30
- Adres: Provadia, ul. Opalchenska 3
- GPS 43.17592 27.44151
* Projekt Ministerstwa Turystyki Bułgarii DISCOVERY ODKRYJ PRZESZŁOŚĆ, PRZEŻYJ TERAŹNIEJSZOŚĆ w Dyłgopolu, Prowadii i Dolnym Czifliku w Bułgarii.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne