Ogólnokrajowy Festiwal Autentycznego Folkloru Pieśni u podnóża Bałkanów

Chcesz poznać bułgarski folklor, autentyczne bułgarskie stroje, zwyczaje, pieśni i tańce i to wszystko w jednym miejscu, w jednym czasie? Odwiedź więc Ogólnokrajowy Festiwal Autentycznego Folkloru „Pieśni u podnóża Bałkanów”

Gdzie i kiedy

Festiwal odbywa się na polanie we wsi Żyłtesz (Zhaltesh), w gminie Gabrowo, na otwartej scenie u podnóża pięknych Bałkanów, w pierwszy weekend lipca.

Cel

Celem festiwalu jest poszukiwanie, badanie, zachowanie i popularyzacja autentycznego bułgarskiego folkloru oraz przekazywanie go młodemu pokoleniu.

W trakcie festiwalu zobaczysz autentyczne bogactwo folkloru z różnych regionów etnograficznych Bułgarii.

Niezwykłe święto

To swoiste święto, a zarazem miejsce twórczej wymiany między uczestnikami.

Od 1 lipca od godz. 10.00 i przez kolejny dzień, łąka we wsi Żyłtesz tradycyjnie staje się miejscem spotkań współczesnych ludzi wszystkich pokoleń z ponadczasowym dziedzictwem kulturowym Bułgarii.

Z każdym rokiem zainteresowanie festiwalem rośnie, ale najbardziej charakterystyczne jest to, że bierze w niej udział coraz więcej młodych ludzi.

Uczestnicy

W festiwalu biorą tradycyjnie już udział znane grupy śpiewacze, zespoły taneczne, indywidualni wykonawcy, zespoły oraz grupy prezentujące zwyczaje z różnych części Bułgarii.

Festiwal ma charakter konkursowy. Uczestnicy podzieleni są na cztery sekcje, w których rywalizują ze sobą - śpiew, w tym wykonawcy indywidualni i zespoły śpiewacze, taniec, w tym grupy i zespoły taneczne, zwyczaje i prezentacja strojów autentycznych.

Organizatorzy

Festiwal jest organizowany przez Ludowy Dom Kultury „Swietlina – 1927”, wieś Żyłtesz i gminę Gabrowo  pod patronatem Ministerstwa Kultury.

Dlaczego warto

Kolejna wspaniała inicjatywa, a jednocześnie cudowna okazja, aby poczuć bułgarskiego ducha, poznać gościnność i serdeczność Bułgarów.

Przyjedziesz tu nie znając prawdopodobnie nikogo, a wyjedziesz jak od przyjaciół!