4 sierpnia - dzisiaj oddaliśmy cześć

Dzisiaj, 4 sierpnia, przed symbolicznym mauzoleum Władysława III Jagiełły zwanym Warneńczykiem, z inicjatywy naszego portalu informacyjnego Przybliżamy Bułgarię, miały miejsce uroczystości złożenia kwiatów przed sarkofagiem polskiego króla.

Uczestniczyli

Wzięli w nich aktywni czytelnicy i obserwatorzy naszego portalu oraz młodzież z 4 polskich obozów młodzieżowych w Złotych Piaskach.

Mauzoleum

Mauzoleum jest powszechnie uznawane za najbardziej polski zakątek w Bułgarii!
Znajduje się na miejscu bitwy, która miała miejsce 10 listopada 1444 roku pod Warną, w której zginął król Władysław Warneńczyk.
 
Zostało uroczyście otwarte 4 sierpnia 1935 roku w obecności licznej oficjalnej delegacji z Polski, cara Bułgarii Borysa III, przedstawicieli dyplomatycznych z całej Europy oraz kilkudziesięciu tysięcy Bułgarów.
 
Uczestnicy dzisiejszej uroczystości przypomnieli sobie znaczenie marszu Władysława Warneńczyka i złożyli wieńce wdzięczności królowi i jego armii, poległym o wolność Bułgarii.

Dziękujemy wszystkim za obecność.

 
Będziemy nadal usilnie działać na rzecz przekształcenia obchodów rocznicy otwarcia mauzoleum w coroczne, ważne wydarzenie dla Warny, Bułgarii, bułgarskiej Polonii, aby stały się powodem i okazją do wspólnych spotkań i wzmocnienia polsko-bułgarskiej przyjaźni.

Do zobaczenia za rok 4 sierpnia 2023 o godz. 10.30!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz