50-kilogramowy klops - Festiwal Gołąbków i Klopsików

Czy wiesz, że w Bułgarii jest również Festiwal Gołąbków i Klopsików?

Bułgarskie klopsiki

Klopsiki czyli bułgarskie „kiufteta” uważane są za tradycyjne bułgarskie jedzenie, uwielbiane przez wszystkich. Smażone klopsiki to klasyka, a przepisów na tę aromatyczną i smaczną kulinarną pokusę jest wiele.
 
Walory smakowe zależą od przypraw dodanych do mięsa mielonego.

Festiwal Gołąbków i Klopsików

Festiwal Gołąbków i Klopsików odbywa się co roku, na początku listopada, w miejscowości Generał Toszewo (General Toshevo) i zbiega się ze świętem miasta.

Rekordowy klopsik

W 2022 roku popularny telewizyjny kucharz Uti Baczwarow przygotował trzy 50-kilogramowe „klopsiki” na największym grillu na węgiel drzewny w Bułgarii i ustanowił tym samym rekord!
 
Do trudnego zadania włączyli się jego pomocnicy i wolontariusze z miasta. Przygotowano też ok. 200 kg ruskiej sałatki.
 
Setki osób zgromadziło się na placu w centrum miasta, aby skosztować pysznego jedzenia i wypić lampkę czerwonego wina.
 
Nie znaleźliśmy informacji ile było w 2022 roku gołąbków, ale podczas ostatniej edycji w 2019 (potem była przerwa w okresie pandemii) przygotowano 1201 gołąbków! Z całą pewnością nikt nie pozostał jednak ani głodny, ani spragniony!

Ruska czy jarzynowa

A swoją drogą ciekawe dlaczego w Polsce nie ma już pierogów ruskich, a są pierogi ukraińskie, a u nas w Bułgarii nadal króluje ruska sałatka, choć mogłaby być to podobnie jak w Polsce po prostu sałatka jarzynowa lub idąc wzorem pierogów - sałatka ukraińska.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz