Festiwal Samardali

Konare

We wsi Konare położonej w południowej Bułgarii, na wschodnim krańcu Doliny Róż, ok. 50 km od Starej Zagory 30 marca odbędzie się Festiwal Samardali – niezwykle aromatycznej przyprawy, charakterystycznej dla Półwyspu Bałkańskiego i niezmiernie popularnej w Bułgarii, zwanej bułgarskim czosnkiem lub czosnkiem nektarowym i czosnkiem miodowym.
 
W Konare przyprawa jest tak popularna, że mieszkańcy wsi mieli dawniej przydomek „samardaliite” i nie ma domu, gdzie by nie było i nie stosowano samardali.

Szczytny cel

W czasie festiwalu będą zbierane środki na renowację dziedzińca tutejszej świątyni Świętej Trójcy, która jest zabytkiem kultury o znaczeniu narodowym, z pięknymi ikonami. Cerkiew została wybudowana w 1850 roku. Jest to najstarszy obiekt na terenie gminy. Według ekspertów budynek ma unikalną architekturę, jaką posiadają tylko 2-3 cerkwie w Bułgarii.

Program festiwalu

Festiwal rozpocznie się otwarciem bazaru, na którym rzemieślnicy, artyści i inni twórcy będą oferować własnoręcznie wykonane produkty, takie jak kwiaty, pamiątki, biżuterię, książki, obrazy i inne. Będzie pokaz zbierania samardali, a następnie pochód z pełnymi koszami, po którym zostaną otwarte drzwi dla warsztatów pokazowych.
 
Przewidziane są także występy sceniczne, w których wezmą udział zespoły dziecięce, grupy młodzieżowe, grupy dorosłych, a także przedstawiciele domów kultury i klubów emerytów. Będą wykonywane różnorodne pieśni, tańce oraz odtwarzane tradycyjne bułgarskie wiosenne zwyczaje i rytuały.
A pod koniec wydarzenia zostanie ogłoszona kwota, jaką udało się zebrać na renowację dziedzińca cerkwi.
 
I w Konare jest co zobaczyć!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz