Święto Pszenicy - Droga Chleba

Droga Chleba prowadzi 29 czerwca przez wieś Presławen (Preslaven) w południowej Bułgarii, koło Starej Zagory, która po raz kolejny będzie gospodarzem Święta Pszenicy.

Festiwal Chleba

Atrakcyjnym punktem programu będzie kulinarna ekspozycja wyrobów i wypieków z mąki – aromatycznych chlebów, rytualnych wypieków (pogacza), pysznych ciast typu mesenicy, giuzlemi, banice, katmi, pyrlenki i naleśniki, wystawa pieczywa oraz wystawy konkursowe na najsmaczniejsze mączne dania.
 
Już jedenasty rok z rzędu, w tym roku 29 czerwca, pod hasłem Droga Chleba, we wsi Presławen odbędzie się Święto Pszenicy. Wydarzenie ma na celu zachowanie i przekazanie bogactwa, piękna i mądrości bułgarskiego folkloru związanego ze żniwami, a także zapewnienie sceny dla występów amatorów, artystów, ludzi sztuki i rzemieślników.

Od ziarenka do bochenka

Nieprzypadkowo wydarzenie to nazwano Drogą Chleba. Uczestnicy tego barwnego wydarzenia będą mogli poznać całą drogę pszenicy zanim trafi na nasz stół, od ziarenka do bochenka.

Gospodarze pokażą cały autentyczny proces tworzenia chleba, od zbierania kłosów przez kobiety na polu i wiązania snopów przez mężczyzn, przez mielenia zboża na mąkę, wyrabianie ciasta i pieczenie, które gospodynie zademonstrują na żywo, na oczach zgromadzonych gości.
 
Pierwsza część programu będzie miała miejsce na polach, gdzie rytualnie zostaną rozpoczęte żniwa, a druga część odbędzie się na otwartej scenie, usytuowanej w wiejskim parku.
 
Wszyscy wykonawcy otrzymają certyfikaty uczestnictwa oraz kosz pełen dożynkowych darów, a uczestnik, który najlepiej zaprezentuje się w programie muzycznym otrzyma nagrodę specjalną od wójta wsi.

Wesoło i barwnie

Nie zabraknie oczywiście atrakcji dla dzieci oraz tradycyjnych pieśni ludowych w wykonaniu lokalnych grup amatorskich. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. W święcie mogą brać udział zarówno wykonawcy indywidualni, jak i zbiorowi – zespoły śpiewaczo-taneczne oraz prezentujące folklor, tradycje i obyczaje.
 
Jeżeli chcesz poznać popularne bułgarskie placki, wyśmienite chleby i ciasta oraz tradycje związane ze żniwami i bułgarski folklor przyjedź do wsi Presławen 29 czerwca. Początek programu o godz. 9.30, a na zakończenie o godz. 13.30 wszyscy zatańczą wspólnie świąteczne choro.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz