Ulica Stancionna - kultura i sztuka na ulicy

Płowdiw przygotowuje się do swojego najnowszego letniego festiwalu Ulica Stancionna (Станционна) czyli Ulica Dworcowa. Jest to najkrótsza droga prowadząca od dworca kolejowego (wówczas zwanego „stancia”) do centrum miasta.

Otwarta scena

Dzięki temu wydarzeniu słynna ulica Iwana Wazowa stanie się otwartą sceną dla kultury i sztuki, a największa biblioteka w mieście po raz pierwszy zaprezentuje cyfrowe dzieła książkowe z XVI wieku.

Biblioteka Iwana Wazowa

Biblioteka Publiczna Iwana Wazowa w Płowdiwie odważnie wkracza w erę nowoczesnych technologii. Cały dział podjął się trudnego zadania digitalizacji ponad 2 milionów książek. Wśród nich znajdują się cenne rękopisy, rzadkie wydania, gazety, czasopisma, mapy i dokumenty.
 
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć w formie cyfrowej 25 cennych wydań. Wśród nich jest pierwsza bułgarska gazeta wydawana w Bułgarii, a dokładnie w Płowdiw, bezpośrednio po wyzwoleniu w 1878 roku – Marica, co dla miasta jest dodatkowym powodem do dumy.
 
Na festiwalu będzie można zobaczyć także nigdy wcześniej nie prezentowane fotografie. Wśród nich jest zdjęcie Jaworowa z dzieciństwa jadącego na osiołku. To darowizna od siostry słynnego poety.
 
Biblioteka dysponuje bardzo dużym zasobem, około 4 tysięcy zdjęć, więc jest całkiem prawdopodobne, że zostaną odkryte jeszcze inne podobne i ciekawe zdjęcia.
 
Osoby skanujące dokumenty w bibliotece twierdzą, że niektóre wydania często czytają sami z ciekawości i odkrywają nieznane im fakty. Jeden z nich dotyczy ulicy Stancionnej, od której pochodzi nazwa festiwalu.

Dlaczego ulica Wazowa?

Ulica Stancionna to dawna nazwa ulicy Iwana Wazowa w centrum Płowdiwu. Nazwa ulicy została zmieniona w 1920 roku, kiedy Iwan Wazow na zaproszenie mieszkańców miasta przybył do Płowdiwu.
 
Z dokumentów dowiadujemy się, że słynny bułgarski pisarz, uznawany za ojca literatury bułgarskiej, przyjechał do Płowdiwu pociągiem, gdzie witali go ludzie z kwiatami. Następnie powozem udał się do Klubu Wojskowego w centrum Płowdiwu, gdzie uroczyście poinformowano go, że ulica Stancionna została nazwana jego imieniem, a jemu samemu nadano tytuł honorowego obywatela miasta Płowdiw.
 
Według wspomnień historyka Eudokii Emanuilowej, która przez wiele lat badała Płowdiw i życie kulturalne miasta końca XIX i początku XX wieku, Iwan Wazow mówił, że kiedy oddycha powietrzem Płowdiwu, oczyszcza się i czuje jakby Płowdiw był jego rodzinnym miastem (urodził się w mieście Sopot w Bułgarii). Lubił odwiedzać dom Konstantina Weliczkowa obok meczetu Dżumaja, a także Ogród Miejski obok obecnego Domu Nowożeńców.

Festiwal

Pierwsza edycja festiwalu rozpocznie się 1 września i potrwa do 6 września włącznie.
 
Na festiwalu zagra i zaśpiewa 15 bułgarskich i międzynarodowych zespołów muzycznych, będą gry planszowe i wideo prezentowane przez popularne osoby z bułgarskiego świata gier, parada samochodów retro oraz pokaz nowoczesnego symulatora rajdowego, wystawy technologiczne oraz wiele innych atrakcji.
 
Płowdiw jest zawsze na topie!
 
fot. Marica - historyczna rekonstrukcja przybycia Iwana Wazowa do PłowdiwuAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz