Wystawa - Twarz wojny

Dnia 24 lutego w Miejskiej Galerii Sztuki w Warnie, w godzinach 18.00-20.00 z okazji rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie odbędzie się wystawa charytatywna „Twarz wojny” z obrazami dzieci ukraińskich uchodźców.

Otwarte serce

Organizatorem jest Fundacja „Otwarte Serce”.
 
Dochód zostanie przeznaczony na pomoc rodzinom dzieci-artystów, a także bułgarsko-ukraińskiemu centrum w Warnie, które fundacja sponsoruje.

Młodzi artyści

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy utalentowanej 7-letniej artystki Niki Streleckiej, a także innych utalentowanych ukraińskich dzieci ze szkoły rysunkowej sponsorowanej przez Fundację.
 
Mała Nika Streleckaja, która uciekła z Ukrainy z powodu wojny, znana jest na Ukrainie jako najmłodsza artystka. Ma dopiero 7 lat, ale już ma za sobą wiele wystaw zarówno w kraju jak i za granicą.

Nika Streleckaja

Nika urodziła się w 2015 roku, ma już na swoim koncie 5 wystaw indywidualnych, jest laureatką wielu konkursów - krajowych i międzynarodowych. Jej nazwisko pojawia się w książce „Dzieci – duma Ukrainy” i znajduje się na liście 25 najwybitniejszych dzieci ukraińskiej „Encyklopedii dziecięcych talentów”.
 
Otrzymała nagrodę „Dziecko pokolenia Z”, nagrodę „100 Ukraińców, którzy odnieśli największy sukces – utalentowane dziecko roku 2021”.
 
Jej obrazy znajdują się zarówno w muzeach, jak i kolekcjach prywatnych i były wystawiane w wielu krajach -w Bułgarii, Polsce, Słowenii, na Węgrzech, w Niemczech, USA, Gruzji, Francji, Chinach, Austrii, Turcji, Japonii, Wielkiej Brytanii.
 
Nika od miesięcy maluje wojnę tak, jak ją widzi i czuje. Jej dramatyczne obrazy są zwierciadłem jej przeżyć i wizji, które wstrząsnęły jej spokojnym dzieciństwem i wygnały z ojczyzny – ją i miliony innych ukraińskich dzieci.

Nie wojnie

Nie tak powinno wyglądać ich dzieciństwo!
„Niech dzieci będą wolne. Zachęcaj je do biegania na zewnątrz, gdy pada deszcz. Niech zdejmą buty, gdy znajdą kałużę wody. A gdy trawa łąk będzie mokra od rosy, niech biegną po niej i depczą ją bosymi stopami. Niech odpoczywają spokojnie, gdy drzewo zaprasza ich do spania w swoim cieniu. Niech krzyczą i śmieją się, gdy słońce obudzi ich rano” - Maria Montessori.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz