Żerawna - na ludowo

Powstanie festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Strojów Ludowych we wsi Żerawna powstał w 2008 roku z inicjatywy Christo Iv. Dimitrowa - prezesa Fundacji BULGARE, producenta, choreografa i dyrektora Narodowego Zespołu Folklorystycznego Bulgare. Od lat gospodarzem festiwalu jest Narodowy Zespół Folklorystyczny Bulgare.

Skąd się wzięła idea festiwalu?

W 2005 roku odbyło się wesele Christo Dimitrowa z ludową śpiewaczką Albeną Weskową w pobliżu wsi Ribarica według starego bułgarskiego zwyczaju, na którym nowożeńcy i 400 weselnych gości nosiło bułgarskie stroje ludowe, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem.

Zmotywowało to twórcę Bulgare z pomocą swoich partnerów Jana i Eleny Anderssonów, ówczesnego burmistrza Żerawny Laczezara Germanowa, biznesmenów Georgi Manewa i Kalina Grigorowa, a także innych podobnie myślących ludzi, do zorganizowania znacznie większego wydarzenia, które dałoby szansę każdemu chętnemu, założyć bułgarski strój i oderwać się od cywilizacji, cofając się o półtora wieku w czasie.

Dlaczego Żerawna?

Na miejsce festiwalu wybrał rezerwat architektoniczny Żerawna ze względu na autentyczną atmosferę odrodzenia oraz dogodną i malowniczą lokalizację - w centralnej części Bułgarii, w górach Bałkanu i podpisał z gminą Kotel 30-letnią umowę.

Teren festiwalu znajduje się w sosnowym lesie na wzgórzu Dobromereca w pobliżu wsi. Festiwal trwa trzy dni (piątek, sobota i niedziela) i odbywa się w przedostatni weekend sierpnia.

Główna idea festiwalu

Festiwal zapewnia całkowite oderwanie się od cywilizacji na trzy dni, powrót do korzeni, cofnięcie się o półtora wieku, do czasów najbardziej bułgarskich, poprzez obowiązkowe noszenie stroju ludowego – to główna idea tego festiwalu, który jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Festiwal nie ma charakteru konkursu, ale co roku w swoim programie proponuje jakąś atrakcyjną rywalizację.

Aby nadać festiwalowi jak najwięcej autentyczności i jak najbardziej przybliżyć gościom bułgarski styl życia sprzed półtora wieku, obowiązują surowe przepisy festiwalowe, z którymi uczestnicy powinni się wcześniej zapoznać.

Przepisy festiwalowe

Warunkiem wejścia na teren festiwalu jest przebranie się w strój ludowy, który każdy sobie zapewnia, może też wypożyczyć na miejscu lub kupić.

Zabronione jest wnoszenie i użytkowanie szeregu przedmiotów z życia współczesnego, wyrobów z tworzyw sztucznych, zegarków, okularów słonecznych, jedzenia, napojów, termosów, serwetek, współczesnych nakryć, koców, ręczników, torebek, plecaków, toreb, wózków dziecięcych. Nie można wprowadzać zwierząt. Korzystanie z telefonów komórkowych jest dozwolone tylko w wyznaczonym obszarze. Przez pierwsze dwa dni filmowanie i robienie zdjęć jest surowo zabronione. Tylko akredytowane media i oficjalni fotografowie festiwalu mają do tego prawo. Każdy uczestnik może jednak po festiwalu uzyskać bezpłatny dostęp do swoich osobistych zdjęć.

Dążeniem organizatorów jest osiągnięcie atmosfery typowej dla lat naszego narodowego odrodzenia w imię niezwykłego przeżycia, bogatego w przyjemne emocje i pozostawienie niezapomnianych kolorowych wspomnień.

Cena karnetu na 3 dni (2022) wynosiła 30 lewa/osoba dorosła. Dzieci do lat 7 gratis.




Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz