Bułgarzy odkryli złoto

Bułgarski naukowiec odkrył złoto na Antarktydzie.

Poszukiwania na lodowym kontynencie

Od dziesięcioleci specjaliści z całego świata próbują znaleźć ten cenny metal na lodowatym kontynencie.
 
Anglicy, Amerykanie i Hiszpanie od dziesięcioleci szukają złota na Antarktydzie. Odkryła go bułgarska geolog z Uniwersytetu Sofijskiego - Ralica Sabewa. Dosłownie pod nosem, na terenie bułgarskiej bazy na wyspie Livingstone.

Ralica Sabewa

Pracowało tam już wielu geologów. Jednak ona zwracała uwagę na detale i udało się!
 
Ralica poświęciła lata na poszukiwanie metalu. Jest częścią 28.bułgarskiej misji arktycznej na lodowym kontynencie. Pobiera próbki geologiczne z różnych miejsc.

Antarktyda

Do 2045 roku obowiązuje moratorium na wydobywanie minerałów na kontynencie lodowym.
 
Antarktyda to najczystszy, dziewiczy, piękny i zachowany kontynent. To normalne, że wszyscy chcemy go zachować, ale co będzie po 2045 roku?

Jak kształtuje się przyszłość?

Może się okazać, że oprócz znalezionego tutaj złota, będziemy potrzebować również innych cennych metali, których złoża znajdują się na Antarktydzie.
 
Jak mówi prof. Christo Pimpirew, bułgarski naukowiec i polarnik, nie możemy zatrzymać postępu. Jeśli chcemy postępu, jeśli chcemy odkryć nowe planety, jeśli chcemy obserwować gwiazdy, będziemy potrzebować tych cennych minerałów, metali, które wydobywamy, a te nie odnawiają się, kiedyś się skończą.

Na Antarktydzie stanowią one wielką rezerwą dla przyszłości ludzkości. Rezerwę, która zostanie rozdzielona pomiędzy 29 arktycznych krajów, wśród których jest Bułgaria.
 
Ralica Sabewa chce kontynuować swoją działalność naukową na Antarktydzie. Czeka na finansowanie swojego projektu i ma nadzieję, że uda się na 30. bułgarską ekspedycję, na której bułgarscy naukowcy po raz pierwszy będą mieli własny statek naukowy.
 
Bułgarska geolog pragnie przeprowadzić o wiele bardziej szczegółowe badania wszystkich żył rudy w rejonie bazy. Wierzy, że będą to badania, które zmienią historię świata.
 
Kibicujemy dalej naszej ekspedycji i serdecznie pozdrawiamy!
 
fot. Christo PimpirewAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz