Lactobacillus bulgaricus - dobra bułgarska bakteria!

Dzisiaj chcemy opowiedzieć o dobrej bułgarskiej bakterii. Tej, która zamienia świeże mleko w kwaśne mleko i ser.

Występuje w niewielu miejscach na świecie. Jednym z nich jest Półwysep Bałkański, gdzie są dla niej odpowiednie warunki naturalne i klimatyczne. Bakteria żyje tu od wielu tysiącleci.

Na terenie dzisiejszej Bułgarii znajduje się 6 starożytnych sanktuariów z leczniczą wodą. Na każdym z tych miejsc, w wodzie żyje dobra bułgarska bakteria. Najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym miejscem jest rezerwat wodny w pobliżu miasta Łukowit.

Bakteria występuje w Bułgarii swobodnie w naturze. Odżywia się laktozą i produkuje kwas mlekowy, dzięki któremu można przechowywać mleko.

Jeśli bakteria dostanie się do podgrzanego mleka, wraz z odpowiednim zakwasem, rozpoczyna się naturalna fermentacja, która zamienia mleko w szczególnie przydatne produkty spożywcze.

W zależności od rodzaju zakwasu uzyskuje się kwaśne mleko lub biały ser. Zostało to odkryte przypadkowo na naszych ziemiach około 4000 lat temu przez koczownicze plemiona. Koczownicy nosili mleko w skórzanych workach, które były doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii powodujących fermentację mleka.

Różne narody zamieszkiwały tereny Bałkanów na przestrzeni tysiącleci -Trakowie, Hellenowie, Bułgarzy, Słowianie, Kumanie, różne plemiona azjatyckie, w tym Turcy. Wszyscy oni używali produktów wytworzonych przez dobre bakterie. Dlatego kwaśne mleko, i biały ser występują w kuchni wszystkich narodów bałkańskich.

Dobrą bułgarską bakterię odkrył dla nauki Bułgar Stamen Grigorow w 1905 roku. W tym czasie studiował medycynę w Genewie. Zbadał on mikroflorę bułgarskiego kwaśnego mleka i odkrył, że fermentacja była spowodowana bakterią w kształcie pałeczki.

Napisał raport na temat bakterii i przedstawił go w Instytucie Pasteura w Paryżu: Grigoroff, Stamen. Étude sur une lait fermenté comestible. Le „Kissélo mléko“ de Bulgarie. Revue Médicale de la Suisse Romande. Genéve. Georg&G., Libraires-Éditeurs. Librairie de L’Université. 1905.

W 1907 r. mikroorganizm nazwano na cześć odkrywcy i jego ojczyzny „Lactobacillus delbureckii subsp. Bulgaricus Grigoroff 1905”. Dziś w życiu codziennym mówimy w skrócie Lactobacillus bulgaricus.

Badanie bakterii było kontynuowane przez wielu światowej sławy naukowców. Wśród nich był Ilja Miecznikow - jeden z twórców współczesnej immunologii. To on powiązał długowieczność Bułgarów ze spożywaniem kwaśnego mleka i białego sera solankowego. Podkreślał fakt, że Lactobacillus bulgaricus to jedyna bakteria, która nigdy, w żaden sposób nie wyrządza żadnej szkody ludzkiemu organizmowi.

Miecznikow był pierwszym naukowcem, który stworzył lek na bazie Lactobacillus bulgaricus o nazwie Lactobacillin.
Dzięki dobrym bakteriom bułgarskie kwaśne mleko jest naturalnym probiotykiem, który ma bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm.

Jeden z pierwszych farmaceutycznych probiotyków na świecie powstał w Bułgarii w latach 80-tych XX wieku właśnie na bazie Lactobacillus bulgaricus

W 1956 roku odkryto silne działanie przeciwnowotworowe bakterii. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Shinshu w Japonii wykazały, że bakterie kwasu mlekowego mają silne działanie antymutagenne. Udowodniono, że bułgarskie kwaśne mleko chroni przed promieniowaniem oraz ma działanie przeciwbakteryjne. Tłumi rozwój bakterii gruźliczych i zapobiega chorobom gruźlicy. Obniża poziom cholesterolu, reguluje florę żołądkowo-jelitową oraz wzmacnia układ odpornościowy.

O produktach uzyskiwanych dzięki dobrej bułgarskiej bakterii – bułgarskim kwaśnym mleku i białym serze, opowiemy innym razem.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

FB: 14-05-01
Bulgaria jest Matka jogurtow ❤