Niemiecka jakość na bułgarskiej kolei

Długo oczekiwana wiadomość!

Pierwsza dostawa

Do Bułgarii dotarło pierwszych 19 zmodernizowanych wagonów, które Bułgarskie Koleje Państwowe (BDŻ) zakupiły od niemieckiej firmy Deutsche Bahn.

Oczekuje się, że zakupione wagony zostaną puszczone do eksploatacji do połowy czerwca.

„Transakcja, którą przeprowadziliśmy przy wsparciu Ambasady Niemiec w naszym kraju, to pierwszy ważny krok w kierunku modernizacji transportu kolejowego” – oznajmił minister Gwozdejkow po przybyciu taboru do Bułgarii.

 
Wyjaśnił, że wagony będą kursować na najdłuższych trasach w kraju pomiędzy Sofią a Burgas oraz na trasie Sofia – Warna, a w każdym pociągu będzie wagon restauracyjny. Wartość całego projektu to nieco ponad 30 mln lewa (BGN) za 76 wagonów, co daje ok. 400 000 lewa za jeden wagon.

Ważna inwestycja

Jak wyjaśnił bułgarski Minister Transportu, naprawa jednego wagonu byłaby dla BDŻ znacznie droższa niż zakup takiego wagonu z Niemiec, a co najważniejsze, nie można byłoby przy zainwestowaniu tych środków w naprawę wagonu, osiągnąć takiej jakości taboru, jak ta pochodząca z Niemiec.
 
Bułgarskie Koleje Państwowe oświadczyły, że spodziewają się dostawy pozostałych 57 wagonów w czerwcu, aby można je było wykorzystać jeszcze w tym sezonie letnim.
 
Każdy z wagonów ma 80 miejsc siedzących, może poruszać się z maksymalną prędkością do 200 km/h i spełnia wszystkie współczesne standardy komfortu.
 
Wagony są bezprzedziałowe, z otwartą przestrzenią, wyposażone są w system klimatyzacji oraz system informowania pasażerów o stacjach i przystankach na trasie pociągu.
 
Sześć wagonów przystosowanych jest dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej, a wszystkie 76 wagonów posiada ergonomiczne siedzenia. Są one również wyposażone w gniazdka do ładowania telefonów komórkowych i indywidualne lampki do czytania nad każdym siedzeniem.
 
Trwają też przygotowania do zakupu 35 lokomotyw elektrycznych, które zostaną zakupione ze środków Planu Odbudowy i Zrównoważonego Rozwoju. Swoje oferty złożyły 4 firmy: PESA, Alstom, Škoda i Stadler Polska. Powołana komisja wkrótce dokona przeglądu ofert i przystąpi do negocjacji z firmami.
 
BDŻ-Transport Pasażerski zamierza stopniowo wprowadzać systemy monitoringu wizyjnego zarówno w lokomotywach jak i wagonach osobowych.
 
Idzie nowa jakość, a wraz z tym podróże koleją w Bułgarii staną się przyjemne!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz