Emily Strangford - Bułgarska Lady

Dziś opowiemy o niezwykłej kobiecie, która na zawsze pozostanie w sercach Bułgarów – o Emily Strangford, znanej również jako Bułgarska Lady.

Emily Strangford była angielską wicehrabiną, osobą publiczną, podróżniczką, filantropką, która z całych sił, zupełnie bezinteresownie wspierała Bułgarię w jej najtrudniejszym okresie, podczas Powstania Kwietniowego i zaraz po wyzwoleniu.

Lady Emily Ann Smith, znana później jako Emily Strangford urodziła się w 1826 roku w rodzinie Francisa Beauforta, irlandzkiego fizyka i meteorologa, autora tzw. skali Beauforta.

Uwielbiała podróżować. Napisała książkę Podróże na Wschód. Zakochała się i poślubiła swojego recenzenta, lorda Percy'ego Strangforda, który był brytyjskim dyplomatą w Konstantynopolu i zagorzałym bułgarofilem.

Gorąco wspierał on Bułgarów w ich walce o niezależność cerkwi od Imperium Osmańskiego i jako pierwszy zapoznał angielską opinię publiczną z narodową tożsamością i bułgarską kulturą. Znał doskonale historię Bułgarii i z zaangażowaniem pomagał wielu Bułgarom przetrwać te trudne czasy. W pracowitości, gospodarności i trzeźwości Bułgarów widział przyszłość Bałkanów.

Lord Strangford nie doczekał wyzwolenia, ale zaraził żonę swoją miłością do narodu bułgarskiego i kazał jej obiecać, że zrobi
wszystko, co możliwe, aby pomóc temu cierpiącemu ludowi.

Natychmiast po krwawym stłumieniu Powstania Kwietniowego w 1876 r. wybitne europejskie osobistości publiczne rozpoczęły kampanię na rzecz ochrony ludności bułgarskiej. Wśród nich była Emily Strangford - kobieta, która zapisała swoje imię w pamięci Bułgarów złotymi literami.

Wstrząśnięta brutalnym stłumieniem powstania Lady Strangford zorganizowała zakrojoną na szeroką skalę kampanię charytatywną w Anglii, założyła fundację Bulgarian Present Relief Fund, aby zebrać niezbędne fundusze i pomóc Bułgarom.

Do zebranych pieniędzy dodała prawie wszystkie rodzinne oszczędności i za sumę prawie 30.000 funtów zakupiła żywność, ubrania, lekarstwa, artykuły gospodarstwa domowego i przybyła do Bułgarii jesienią 1876 roku, gdzie podjęła się szlachetnej i całkowicie bezinteresownej działalności na rzecz Bułgarów.

Podróżowała od wsi do wsi w południowej Bułgarii, spotykała się z ludźmi, aby z nimi porozmawiać i zapytać, czego potrzebują. W krótkim czasie udało jej się zbudować i wyposażyć 6 szpitali – w Bataku, Karłowie, Panagjuriszte, Peruszticy, Petriczu i Radiłowie.

W odpowiedzi na jej usilne prośby z Anglii przybyło 4 lekarzy i 8 pielęgniarek, które zgłosiły się na ochotnika do nowych szpitali. W ślad za nimi przybywali też inni ochotnicy z zagranicy.

Udało jej się sfinansować również budowę tartaków, które produkowały drewno na budowę domów. Dostarczyła 110 różanych kotłów do opuszczonych wsi w Dolinie Róż, aby przywrócić środki do życia na zniszczonych obszarach.

Z pomocą bułgarskiej ludności w regionie Pazardżik Lady Strangford odrestaurowała domy 5000 Bułgarów i przekazała potrzebującym ogromną ilość artykułów pierwszej potrzeby. Organizowała kuchnie publiczne dla bezdomnych. Pomogła 59 spalonym i zdewastowanym osadom. Założyła sierociniec w Bataku.

Nie miała własnych dzieci, ale pomogła setkom batackich sierot znaleźć przybranych rodziców za granicą, a opuszczając Bułgarię zaadoptowała 6 bułgarskich dziewcząt, które zabrała do Anglii i wspierała do końca edukacji, z zamiarem, aby zostały nauczycielkami w swojej ojczyźnie.

W 1887 Emily Strangford zebrała fundusze na budowę szpitala w Kairze i mimo złego stanu zdrowia wyruszyła, aby otworzyć tam szpital. Niestety nie dotarła, zmarła w drodze, na pokładzie statku.

Jej postawę i działalność opiewali poeci Petko R. Sławejkow i Iwan Wazow. Jej imię noszą ulice, a pomniki i płaskorzeźby przypominają o tej wyjątkowej Angielce, która pokochała Bułgarów i której tyle zawdzięczamy.

We wsi Radiłowo jest muzeum z niewielką kolekcją poświęconą jej pamięci, które mieści się w dawnym budynku szpitalnym, który w dowód wdzięczności mieszkańcy wsi zamienili w muzeum.

Na zdjęciu pomnik Lady Strangford w Bataku.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz