Dolina Królów Trackich - nowa atrakcja

Kompleks archeologiczny Dolina Królów Trackich to nowa atrakcja turystyczna otwarta w kwietniu tego roku w Dolinie Królów Trackich, położonej między pasmami górskimi Srednej Gory i Starej Płaniny w środkowej Bułgarii, w rejonie miasta Kazanłyk (Kazanlak).

Świat Traków

To tutaj właśnie w pobliżu miast Szipka (Shipka) i Kazanłyk (Kazanlak) został otwarty pierwszy tego typu obiekt w kraju, którego celem jest prezentacja kultury i sztuki trackiej, dostarczenie ogólnych informacji i wskazówek umożliwiających spójne zwiedzanie całej doliny, prezentując historię i dziedzictwo kulturowe. Kompleks jest kluczowym punktem dla różnorodnych obiektów i usług turystycznych Doliny – wizytówką ogólnego produktu turystycznego.
 
Lokalizacja kompleksu została starannie dobrana tak, aby odwiedzający mogli obserwować wspaniały krajobraz Doliny i jej kopców na tle Srednej Gory. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się trackie grobowce Gryphoni, Helvetia, Golyama Kosmatka, Ostrusha i Shushmanets. Kompleks jest częścią jednego z największych projektów gminy Kazanłyk „Świat Traków”.

Kompleks archeologiczny

W centralnym budynku kompleksu zobaczymy woskowe figury trackiego króla, królowej, podczaszego i wojownika, stworzone na wzór malowideł ściennych znalezionych w trackim grobowcu w Kazanłyku. Można zrobić sobie z nimi zdjęcia, przebrawszy się w typowe dla epoki stroje.
 
Jest też odtworzona sala tronowa trackiego króla Seutusa III z pałacu w starożytnym mieście Seutopolis. W sali znajdują się modele najważniejszych znalezisk z Doliny, a wśród nich brązowa głowa władcy Seutusa III oraz złoty wieniec z kopca w Wielkiej Kosmatce (Golyama Kosmatka).
 
W centrum kompleksu w formie modelu przedstawiona jest starożytna stolica króla Odrysów Seutusa III - Seutopolis - genialne miasto hellenistyczne z ufortyfikowanym pałacem ówczesnych królów trackich, a wszystko wygląda dokładnie tak, jak wyglądało niegdyś według wiedzy i wizji archeologów i historyków. „Jest to coś wyjątkowego, co ukazuje starożytne miasto w całej okazałości” – mówi prof. Owczarow.

Starożytne miasto

Seutopolis jest dowodem na to, że Seutus III nie pozostawał z dala od obowiązujących trendów przy budowie swojej stolicy i nie tylko przyjął zasady starożytnej sztuki urbanistycznej, ale także idąc za przykładem innych władców hellenistycznych, nazwał je swoim imieniem.

Seutopolis to pierwsza w pełni zbadana stolica Tracji, która obecnie znajduje się pod wodami zalewu Koprinka. W wyniku przeprowadzonych badań i informacji historycznych odtworzono model, który odtwarza rzeczywistą historię miasta od najdawniejszych czasów.

Spotkanie "na żywo"

Ten nowoczesny kompleks archeologiczny to dowód i przykład na to, jak można wykorzystać rozwój i narzędzia współczesnego świata, aby w przystępny i nowoczesny sposób zaprezentować trackie dziedzictwo kulturowe oraz wielkość trackich królów.
 
Nie ma tutaj oryginałów. Oryginały pozostały w Dolinie Trackich Królów, na miejscu, gdzie można zobaczyć absolutnie wszystko. Tutaj są rekonstrukcje, w tym rekonstrukcje zwyczajów Traków, którzy są niepowtarzalni. Dzięki kompleksowi trackie grobowce w tym regionie mogą pozostać nie tylko zabytkiem historii, ale mogą także ożyć.
 
Historia ożywa dzięki wirtualnej rzeczywistości 3D, która przeniesie Cię przez tysiąclecia do IV wieku p.n.e. do starożytnego świata Traków. Zobaczysz „na żywo”, jak wyglądali starożytni Trakowie, zostaniesz przeniesiony do sali tronowej, gdzie pojawi się wizerunek samego króla Odrysów – Seutusa III lub będziesz obserwować trackie wojny w wirtualnej grze.
 
Kompleks odtwarza autentyczną atmosferę, styl życia i zwyczaje najstarszego ludu na ziemiach bułgarskich – Traków. W połączeniu z nowoczesnymi atrakcjami turystycznymi i sztukami wizualnymi 3D, odwiedzający zobaczą cały splendor bogatej cywilizacji trackiej.
 
Kompleks będzie miejscem spotkań ludzi z całego świata, którzy będą mogli poznać wyjątkową kulturę tracką i poznać atrakcje, bo ludzie chcą doświadczyć dziedzictwa kulturowego.

Inne udogodnienia

Oprócz kompleksu w ramach projektu gminy Kazanłyk Świat Traków ukończono jeszcze dwa ważne obiekty – ścieżkę rowerową łączącą wszystkie trackie grobowce w regionie oraz konserwację, restaurację i socjalizację kompleksu grobowo-kultowego Ostrusza (Ostrusha).
 
Na terenie kompleksu znajdują się także warsztaty, pensjonaty w stylu trackim oraz restauracja, a także lornety, dzięki którym można zobaczyć całą Dolinę. Dostępne są wypożyczalnie wózków golfowych i rowerów oraz wycieczki dronem i balonem na gorące powietrze.
 
Odwiedź tę niezwykłą Dolinę Trackich Królów - starożytną, krainę Traków, krainę licznych legend o odwadze, wielowiekowych tradycjach i starożytnej kulturze. Nie przez przypadek dolina Kazanłyku nosi taką nazwę – odkryto tu ponad 1000 trackich nekropolii, liczne artefakty i bezcenne skarby.

Więcej.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz