Sensacyjne odkrycie
29 Sierpień, 2024,
11:00
Koło Topołowgradu
Złota sensacja! W południowo-wschodniej Bułgarii, w okręgu Chaskowo, ok. 165 km na wschód od Płowdiwu, w pobliżu Topołowgradu, odkryto starożytny skarb. Jest on absolutnie wyjątkowy i nie ma odpowiednika w całej Bułgarii.
W połowie sierpnia, na terenie, przez który będzie przechodził kabel zasilający do parku fotowoltaicznego, odkryto grób bogatego trackiego arystokraty - wojownika z wczesnej epoki rzymskiej oraz jego konia, którzy zostali skremowani i pochowani.
Wstępne badania datują odkrycie na początek I wieku czyli wczesną epokę rzymską na terenie Bułgarii. Pochowany mężczyzna był prawdopodobnie jeźdźcem w pomocniczych oddziałach rzymskich.
Dlaczego uważa się odkrycie za tak cenne i wyjątkowe?
- Pełna zbroja.
W grobie złożono pełną zbroję tego wojownika. Znajduje się tam bardzo ciekawa, rzadko spotykana w okresie rzymskim pleciona kolczuga, wiele włóczni, dwa miecze, z czego jeden bardzo bogato zdobiony ze srebrnymi aplikacjami, choć wiele z nich uległo zniszczeniu podczas spalenia zmarłego i jego konia. - Nóż myśliwski.
Kolejnym imponującym znaleziskiem jest wyjątkowy nóż myśliwski z kaburą zdobioną szlachetnymi kamieniami, z motywami niespotykanymi w tym okresie w Tracji. Na jednym ze złotych pasków tego noża przedstawiono psy myśliwskie. - Złoty wieniec. O tym, że zmarły był niezwykle bogaty, świadczy fakt, że w grobie złożono złoty wieniec. Zachowały się liście z tego wieńca ze złotymi owocami, masywny złoty pierścień, unikalna złota bransoleta z płytką o wadze około 400 gramów oraz skrzynka toaletowa ze srebrnymi okuciami. Bardzo cennym znaleziskiem jest również wyjątkowy złoty naszyjnik, który na tym etapie nie ma odpowiednika w Bułgarii.
- Rytualny pochówek. Odkrycie rzuca również światło na to, jak wyglądał rytualny pochówek rycerza. Staje się jasne, że w ofierze składano jego konia. Cały koń był pokryty brązową uprzężą, z małymi złotymi aplikacjami, co również świadczy o niezwykłym bogactwie jeźdźca.
Wiadomo również, że na zakończenie całego rytuału pochówku wojownika i jego konia na stosie złożono dużą złotą tkaninę, rodzaj całunu, z której na tym etapie odnaleziono złote nici.
Celem zapewnienia bezpieczeństwa prace archeologiczne prowadzone są pod nadzorem policji, a gmina Topołowgrad rozpoczyna prace związane z projektowaniem pomieszczenia skarbca w miejscowym muzeum, które spełni wszystkie wymogi dotyczące zachowania dziedzictwa kulturowego i zabytków o znaczeniu narodowym, w którym po oczyszczeniu i renowacji zostanie wystawiony znaleziony skarb.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne