Święto Lotnictwa i Kosmonautyki

12 kwietnia w rocznicę lotu pierwszego człowieka w kosmos obchodzimy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki.

Instytut Hydro i Aerodynamiki

Z tej okazji opowiemy o pewnym mało znanym miejscu w Warnie, znajdującym się na podwórzu Instytutu Hydro i Aerodynamiki, na południowym krańcu mostu Asparucha, u wylotu z miasta w kierunku Burgas.
 
Miejsce to ma znaczenie symboliczne. Kojarzy się z postępem, innowacją i osiąganiem rzeczy wydawałoby się niemożliwych. Instytut jest jednostką naukową Bułgarskiej Akademii Nauk. Prowadzi badania eksperymentalne, teoretyczne i numeryczne związane z budownictwem okrętowym, technologią morską, transportem, przemysłem, przemysłem obronnym i ochroną środowiska.

Drzewa sław

W tym miejscu, po lewej stronie od wejścia do instytutu jest mały zagajnik. Te na pozór zwykłe drzewa iglaste, które tam rosną to tzw. drzewa honorowe. Zasadzili je prezydenci różnych krajów, premierzy, światowej sławy naukowcy i inne osobistości. Drzewa honoru są ustawione niczym żołnierze w kolumnach i szeregach, a przed każdym z nich znajduje się tabliczka z imieniem i nazwiskiem osoby, która je zasadziła oraz datą, kiedy zostało to zrobione.

Polski i bułgarski kosmonauta

Przed pierwszym drzewem w tym zagajniku, w pierwszym rzędzie po lewej stronie patrząc w stronę budynku instytutu, w miejscu najbardziej widocznym, znajduje się tablica: „Drzewo zostało zasadzone 23 lipca 1980 roku przez pierwszych pilotów-kosmonautów w Polsce, Mirosława Hermaszewskiego i Bułgarii Georgi Iwanowa”.
 
Obaj panowie są jak dotąd jedynymi w historii reprezentantami swoich krajów, którzy odbyli lot w kosmos.

Dojazd

Można tutaj łatwo dojechać samochodem kierując się od katedry w Warnie w kierunku Burgas. Za mostem Asparucha skręcamy w prawo w kierunku Bełosława (Beloslav). Około 200 metrów za zakrętem wyraźnie widać budynek instytutu. Tam ponownie skręcamy w prawo na duży parking. Na lewo od wejścia do instytutu znajduje się „honorowy” zagajnik.
 
Tutaj właśnie będziemy dzisiaj, aby zadbać o to miejsce i oddać cześć naszym kosmonautom.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz