Święto Bozy

Stolica Bozy

Od lat położone niecałe 50 km na południowy zachód od Sofii miasteczko Radomir znane jest z mistrzowsko przyrządzanej bozy - typowego dla Bałkanów gęstego trunku, znanego i lubianego w niemal wszystkich krajach regionu.
 
Radomir jest bułgarską stolicą bozy. Przed miejskim domem kultury stanął nawet jedyny w Bułgarii, a może i na świecie, pomnik „bozadżiji” - producenta bozy.

Pomnik poświęcony bozie

Pomnik ma dwa metry wysokości i zdobi miasto już od 2005 roku. Przedstawia mężczyznę w kapeluszu i z bozą w dłoni. Wykonany jest z białego kamienia i jest dziełem honorowego obywatela Radomira - rzeźbiarza Jewgienija Kuźmanowa.

Boza

Boza to niskoalkoholowy napój popularny w Turcji, Bułgarii i innych krajach bałkańskich. Robi się go z prosa, a jeśli go nie ma – z jęczmienia lub żyta, dodaje się kwas, pozostawia na 8 godzin i jak mawiają miejscowi specjaliści od bozy, staje się cud - powstaje boza.
 
Napój zyskał popularność w Imperium Osmańskim, gdzie swego czasu był nawet częścią diety armii osmańskiej. W XVI wieku niektórzy dodawali jednak do bozy opium i dlatego sułtan Selim II zakazał jej picia.
 
Do Radomira bozę sprowadzano z Albanii. Miasto stało się znane jako centrum bozy na początku XX wieku, a jego sława rozeszła się po całym kraju. Radomirska boza stała się tak sławna, że na początku lat 30. mówiono nawet o uruchomieniu rurociągu z bozą z Radomira do Sofii.

Święto Bozy

Boza w Radomirze ma swoje święto. Jest ono doskonałą okazją by popijać i degustować różne rodzaje bozy, a także poznać tajniki jej przygotowywania.
 
W muzeum Stojowa Kyszta, który otwiera swoje podwoje dla mieszkańców i gości miasta, można obejrzeć starożytne naczynia i przedmioty związane z wytwarzaniem bozy, zapoznać się z dawną technologią produkcji oraz poznać ciekawostki związane z tym charakterystycznym bałkańskim napojem. Jest też pokaz pieczenia chleba i robienia bozy według tradycyjnej radomirskiej receptury.
 
Można także wstąpić do zaimprowizowanego sklepu z bozą Albańczyka Alego Serbeza, pierwszego sprzedawcy bozy w mieście.
 
Ożywa staromiejski bazar, na którym wytworne panie z parasolkami i wachlarzami wraz ze swoimi kawalerami wypijają po szklaneczce bozy, a na straganach można kupić domowe wyroby, rękodzieło i różne miejscowe specjały.
 
Tradycyjnie już odbywa się konkurs picia bozy, jest świąteczny program, występy, tańce i muzyka, a na rynku gotuje się często słynną radomirską kawarmę.
 
W Święto Bozy w Radomirze, które obchodzone jest w październiku, nie sposób nie napić się bozy! Boza tego dnia jest wszędzie! Boza króluje!