Zagraniczni podróżnicy o Bułgarii

Zagraniczni podróżnicy o Bułgarii: "Trzeba mówić więcej o tym miejscu".
 
Jak wygląda Bułgaria oczami współczesnych podróżników z zagranicy? Najczęściej są to ludzie młodzi, wykształceni, otwarci na obce kultury i ciekawi świata.

O Sofii

„Centrum stolicy robi całkiem dobre wrażenie. Jest całkiem przyjemne. Jest piękna, stara zabudowa, żółta kostka, ładne restauracje z lokalną kuchnią. Ogólnie rzecz biorąc, panuje tu duch europejski” – mówi turysta z Europy.
 
„W żadnym innym dużym mieście nie czułem się tak spokojny jak w Sofii. Nie żebym gdzie indziej nie czuł się bezpiecznie, ale przez cały czas w Sofii byłem wyjątkowo spokojny. Czułem, że nie muszę być czujny i wszystko będzie dobrze. Nawet w Montrealu w Kanadzie, który według jakiegoś rankingu, na który trafiłem, uważany jest za jedno z najbezpieczniejszych miast na świecie, zostałem napadnięty przed bankomatem. Jestem pewien, że w Sofii są też niebezpieczne obszary, jeśli szukasz kłopotów, ale osobiście nie doświadczyłem czegoś takiego” – powiedział amerykański turysta.
 
Wśród zabytków, które każdy zagraniczny turysta pragnie zobaczyć w Sofii są cerkiew św. Jerzego i katedra Aleksandra Newskiego. Jako kolejną rzecz, która bardzo się podobała, amerykański turysta wskazał na starożytne rzymskie ruiny. Wyjaśnił, że najbardziej podobało mu się to, że nie zostały one zamienione w atrakcję turystyczną, na którą trzeba kupić bilet i stać w kolejce, żeby je zobaczyć, a można na nie natrafić podczas spacerów po Sofii, na stacjach metro, nie są ogrodzone i można swobodnie wokół nich spacerować. Opowiadał, że podobne ruiny widział w Warnie i Płowdiwie, gdzie było ich mnóstwo.

O Wielkim Tyrnowie

Turysta z Kanady, który wraz ze swoją partnerką zwiedzał Sofię i Wielkie Tyrnowo uważa, że Bułgaria należy do tej samej kategorii co Albania, a mianowicie, że są to niesamowite miejsca turystyczne, o których ludzie nie mają pojęcia. „Kiedy byliśmy w Albanii, zdziwiliśmy się, że nikt tam nie jeździ. Moje pierwsze wrażenie na temat Bułgarii jest takie, że ten kraj musi stać się znany”.
Bardzo podobało im się Wielkie Tyrnowo – stara stolica Bułgarii z wznoszącą się nad miastem twierdzą Carewec, która wydała im się wręcz mistyczna. „Każda średniowieczna stolica potrzebuje dobrej twierdzy, a ta wygląda jak coś z Władcy Pierścieni”. „Wizyta w tym forcie to jak cofnięcie się w czasie, wspaniałe przeżycie, naprawdę mi się podobało”.

O Płowdiwie

Płowdiw, który należy do ulubionych miejsc vlogerów podróżniczych skradł również serca zagranicznych turystów.
„Nie wiem, dlaczego więcej osób nie mówi o Płowdiwie. Znajduje się tu najdłuższy w Europie deptak z barami, restauracjami i sklepami. A pomiędzy nimi możesz podziwiać rzymskie ruiny, które są wszędzie. To jest bardzo fajne! Pośrodku głównego deptaka znajduje się starożytny stadion Philippopolis.

Jest to najstarsze miasto w Europie. Jeśli kochasz historię - to jest twoje miejsce. Ale to bardzo fajne, jak zachowali to wszystko poniżej, pod nowoczesnym miastem. To miasto jest starsze niż Rzym i Ateny, co jest niesamowite. Jest tu niesamowita, oryginalna część artystyczna i niesamowite restauracje, bary i rzemieślnicze piwo, a także wzgórza. Płowdiw nas oczarował! To miejsce powinno znaleźć się na liście miast Europy, które trzeba koniecznie zobaczyć” – to wrażenia Brytyjczyka Matta, męskiej połowy podróżującego duetu Dabble and Travel.

Siedem Jezior Rilskich

Największe wrażenie na obcokrajowcach robi przyroda. Oto jak opisuje Siedem Jezior Riłskich turysta z Kanady: „Ludzie, jestem pod ogromnym wrażeniem tego piękna! To niesamowite! Podoba mi się przyroda, gdzie spotykają się góry, błyszczące jeziora i piękne otwarte przestrzenie.

Naprawdę uważam, że przyroda w Bułgarii jest bardzo niedoceniana. Jak na kraj europejski Bułgaria jest duża i ma zróżnicowany krajobraz. Jeśli lubisz wspinaczkę, przebywanie na świeżym powietrzu - przyjedź do Bułgarii. Kto by pomyślał? Nie spodziewałam się, że tak bardzo pokocham ten kraj i mam nadzieję, że widać to na moich filmikach.

Wiele osób już do mnie pisało, że planują odwiedzić Bułgarię. Przyjedź tutaj, bo to miejsce jest niezapomniane. Jestem wdzięczna, że zdecydowałam się przyjechać do tego kraju”.
Oprócz piękna dla oczu turyści poszukują także „pokarmu dla duszy” w salach koncertowych, muzeach, galeriach sztuki, teatrach, klubach, dyskotekach.

Bułgarska kuchnia

Nie na ostatnim miejscu plasuje się bułgarska kuchnia. Amerykański turysta, który spędził miesiąc w Sofii jest pod wrażeniem jakości jedzenia i twierdzi, że jest ona znacznie wyższa niż w Ameryce. „Składniki są świeższe i wyższej jakości, zwłaszcza pomidory. O mój Boże! Pomidory w tym kraju są zadziwiająco dobre. Wciąż myślę o bułgarskich pomidorach. Zawsze wychodziłem z założenia, że Włochy to kraj pomidorów, a w Bułgarii są one o wiele lepsze!”.
 
Kanadyjczyk po skosztowaniu bułgarskiego misz-maszu stwierdza: „To wspaniale, że nie dodają dużo przypraw. Można wyczuć smak pomidorów, papryki, słonego sera, a nie 10-15 rodzajów przypraw. To przeciwieństwo kuchni pakistańskiej i indyjskiej, gdzie czuć tylko przyprawy. Tutaj bazuje się na produktach wysokiej jakości”.
 
Jego partnerka z kolei szybko stała się fanką bułgarskich flaczków: "Wow! One są takie dobre! Próbowaliśmy flaczków w Turcji i Rumunii i smakują inaczej. Te są słodkie. W Rumunii są kwaśne ze względu na śmietanę, w Turcji bardzo tłuste. A te są słodkie Myślę, że ze względu na przyprawę z czerwoną papryką. Smak jest niesamowity, to są moje ulubione flaczki”.

Mroczna turystyka

Miejsca takie jak pomnik Buzłudży – jedno z najciekawszych i najpiękniejszych opuszczonych miejsc na świecie, ale będące w trakcie renowacji, przyciągają wielbicieli tzw. „mrocznej turystyki”. Zwykle na ich liście podróży znajdują się takie miejsca jak np. Czarnobyl. W Bułgarii jest wiele opuszczonych miejsc, które niosą ze sobą melancholię i wspomnienia przeszłości.
Para zagranicznych turystów realizująca wartościowy, choć amatorski, film dokumentalny o Buzłudży z udziałem Dory Iwanowej - założycielki Fundacji Projekt Buzludzha, tak opisują swoje przeżycia pod koniec filmu:
 
„To znacznie więcej niż tylko spacerowanie po opuszczonym budynku. Spotkaliśmy niesamowitą grupę ludzi, których łączy pasja i zaangażowanie, aby nie tylko odnowić pomnik, ale tchnąć w niego nowe życie i zbudować lepszą przyszłość. Nie jest to łatwe zadanie i na pewno nie jest to szybkie zadanie, ale ci ludzie, pod przewodnictwem Dory, są dowodem i powinni być dla nas inspiracją, że Ty, ja, każdy może coś zmienić, wystarczy chcieć tego wystarczająco silnie”.
 
Relacje obcokrajowców odwiedzających Bułgarię są zazwyczaj niezwykle pozytywne. Nie zawsze sami Bułgarzy dostrzegamy piękno, które nas otacza. Uważamy to za coś oczywistego, coś co nam się po prostu należy. A obce oczy często dostrzegają piękno i magię w każdym aspekcie.
 
Źródło: blitz.bgAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz