Akcja charytatywna "Byłgarska koleda"

W Polsce gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a w Bułgarii mamy „Bylgarska koleda” czyli „Bułgarskie Święta Bożego Narodzenia”.

Podobnie jak w Polsce, jest to inicjatywa charytatywna, a jej celem jest pomoc dzieciom, aby wyzdrowiały, rozwijały swój potencjał i realizowały swoje marzenia.
 
A w dzieciństwie marzenia są śmiałe. Dzieci szczerze wierzą, że wszystko jest możliwe, a marzenia zawsze się spełniają! A najważniejsze marzenie – być zdrowym, wyzdrowieć!
 

Od samego początku istnienia akcji czyli od 2003 roku odbywa się ona pod patronatem Prezydenta Bułgarii.
 
Tegoroczna XIX edycja akcji charytatywnej „Bułgarskie Święta” (2021/2022) koncentruje swoje wysiłki na wspieraniu dzieci, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji, są w stanie krytycznym, potrzebują nagłej pomocy i intensywnej terapii.
 
Często szansa przeżycia dzieci, które znalazły się w stanie krytycznym lub stopień ich powrotu do zdrowia zależą od zastosowania nowoczesnego sprzętu i kompleksowego podejścia do leczenia. Dzięki dokładnej diagnozie, terminowemu i właściwemu leczeniu można uniknąć wielu powikłań.

W tym celu konieczne jest wyposażenie placówek medycznych w sprzęt do diagnozowania i monitorowania, a także w urządzenia wspierające określoną funkcję organizmu - respiratory, monitory, pompy infuzyjne, defibrylatory i inne.
 
Niestety, na specjalistycznych oddziałach intensywnej terapii dziecięcej przy szpitalach uniwersyteckich część niezbędnego sprzętu jest przestarzała, a przez to zawodna.
 
Aby móc przeprowadzać dokładną diagnostykę, utrzymać funkcje życiowe organizmu i zapewnić kompleksową opiekę medyczną dzieciom w stanie krytycznym, oddziały te muszą posiadać nowoczesny sprzęt. Lista placówek czekających na nowy sprzęt i dofinansowanie jest bardzo długa.
 
„Bułgarskie Święta” wspierają dzieci, dziecięce przychodnie, oddziały i ośrodki w całym kraju, ale jest to możliwe tylko dzięki hojności tysięcy dobrych ludzi, ludzi o dobrych i otwartych sercach. To dzięki nim, może też dzięki Tobie, te najbardziej potrzebujące pomocy dzieci będą miały szansę przezwyciężyć swoje trudności i odzyskać zdrowie.
 
Dołączając do akcji pomagamy dzieciom które znalazły się w trudnej sytuacji, aby zrealizowały swoje największe i sekretne marzenie – aby wyzdrowiały.
 
XIX edycja „Bułgarskich Świąt” trwa. Po koncercie charytatywnym, który odbył się 25 grudnia 2021 roku w Teatrze Narodowym im. Iwana Wazowa w Sofii zebrana kwota wynosiła ponad 2 455 000 BGN (lewa).
 
Czy to dużo? Niestety nie. To znaczy, że zaledwie mniej więcej co trzeci Bułgar przekazał 1 lewa na „Bylgarska koleda” czyli nasz bułgarski WOŚP.
 
Przez te wszystkie lata „Bułgarskie Święta” nie zdołały przekształcić się w dużą, ogólnokrajową inicjatywę, która byłaby w stanie zebrać znaczne sumy pieniędzy.
 
Czy to znaczy, że Bułgarzy nie są gotowi pomagać potrzebującym? Potrafimy! Chodzi raczej o nagłośnienie, reklamę, popularność, a także osobisty przykład osób publicznych.
 
Dla porównania akcja zbierania kapsli jest znacznie bardziej rozpowszechniona, popularna i ludzie chętniej się do niej włączają.
 
W przypadku „Bułgarskich Świąt” nie jest wykorzystany potencjał, który akcja posiada! Jest poparcie Prezydenta, partnerami jest telewizja i echo…

Możemy się od Polski wiele nauczyć. Hojności, wrażliwości, dobrej reklamy, umiejętności nagłośnienia akcji i zaangażowania. Może też nie mamy tak charyzmatycznego człowieka, tak doskonałego prowadzącego i przywódcy jak Jurek Owsiak, który potrafi porwać za sobą tłumy i sprawić, że WOŚP mimo, iż nie ma tak komfortowej sytuacji jak u nas, gra w całej Polsce! U nas akcja mimo iż przyświeca jej szczytny cel i patronuje jej sam Prezydent kuleje.
 
W zeszłym roku (XVIII edycja, 2020/2021) udało się zebrać 1 850 000 BGN (lewa), co pomogło ok. 500 dzieciom i 27 placówkom medycznym w całym kraju. W tym roku jest nieco lepiej, ale wciąż nie słychać, aby „nasza orkiestra” grała..
 
Jeżeli możesz wspomóc akcję, czy to wpłatą, czy to udostępniając post, aby więcej osób dowiedziało się o tej wspaniałej inicjatywie, według swoich możliwości i przekonań, to będzie to wspaniały gest, za który z serca dziękujemy. My akurat należymy do osób, które wspierają i WOŚP i "Bułgarskie Święta".

Wpłaty można dokonać bezpośrednio przez stronę fundacji "Byłgarska koleda".
 
W miejscu (patrz zdjęcie) „Дарител” (darczyńca) podajesz imię lub nazwę, pod którą będziesz zapisany na liście darczyńców, a następnie kwotę w bułgarskich lewa, którą pragniesz wesprzeć bułgarskie dzieci oraz akcję (1 lew = ok. 2,4 zł).
 
Potem zaznaczasz dwie zgody na dole strony:
1/ że zapoznałeś się z warunkami,
2/ że potwierdzasz kwotę wpłaty.
 
A po dokonaniu płatności (kartą) otrzymasz certyfikat z godłem Republiki Bułgarii z potwierdzeniem, że jesteś darczyńcą. Możesz go pobrać na komputer (zaznaczając pole 1) lub otrzymać na podany adres e-mail (pole 2).
 
Pomóż jak możesz!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz