Festiwal Figur Piaskowych

Co roku tradycyjnie ma miejsce w Burgas niezwykłe wydarzenie -  Burgaski Festiwal Figur Piaskowych. Piaskowe figury można oglądać na terenie wystawienniczym o pow. 5 akrów w Parku Jezioro (Ezero) w Burgas.

Tematyka

Co roku przedstawiane są inne figury. Były już figury przedstawiają postacie z filmów dziecięcych i z bajek, m.in. Pippi Langstrumpf czyli Pippi Pończoszanka, Harry Potter, Vaiana Waleczna, Biedronka i Czarny Kot, Niesamowity świat Gumballa, Mała Syrenka Ariel, Piękna i Bestia, Alicja w Krainie Czarów, różnego rodzaju stwory, postacie z Nemo i świata cyrku, a także piaskowe safari.

Bohaterowie

Bohaterowie często nie są przypadkowi. Były edycje, gdzie  w specjalnej ankiecie to dzieci powiedziały kogo chciałyby zobaczyć.

Rzeźby

Rzeźb jest zazwyczaj kilkanaście i robią naprawdę wrażenie. Są nie tylko olbrzymie i piękne, ale są też niezwykle precyzyjnie wykonane. Odtworzony jest każdy detal, każdy szczegół. Do ich budowy potrzeba prawie pięć ton piasku. Nie jest to jednak zwykły piasek, a specjalny piasek, odporny na deszcz.

Autorzy

Autorami rzeźb są Bułgarzy, w tym kilku twórców pochodzi z Burgas.

Jest to powód do miejscowej dumy, gdyż pokazuje, że wraz z festiwalem powstała bułgarska szkoła tej sztuki, a bułgarscy rzeźbiarze są tak samo dobrzy jak zagraniczni, a czasem nawet lepsi.

Kiedy i za ile

Piaskowe arcydzieła można oglądać codziennie od czerwca do końca września od godz. 9.00 do 21.00.

Ceny biletów są stosunkowo niskie. Są też bilety rodzinne.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz