Karnawał w Gabrowie
10 Maj, 2023,
07:30
Karnawał w Gabrowie to cudowna, kolorowa, fantastyczna impreza, której towarzyszy śmiech i mnóstwo dobrej zabawy. Odbywa się w każdą trzecią sobotę maja, czyli około święta Gabrowa, które przypada 17 maja, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Humoru i Satyry. W 2023 roku karnawał odbędzie się 20 maja.
Stolica Humoru i Satyry
Co roku karnawał ma inne motto, które jest ogłaszane 11.11 o godz.11.11. Misją Gabrowskiego Karnawału jest wzmocnienie wizerunku miasta jako Stolicy Humoru i Satyry.
Satyra polityczna
Jego cechą charakterystyczną jest to, że jest to drugi w Europie, po Aalst w Belgii karnawał, w którym pojawia się satyra polityczna. Tematyka karnawału jest co roku inna, ale są i takie, z których często się żartuje – bieżący kryzys, planowany tunel pod Szipką, burmistrz, politycy, załamania demograficzne, wszelkiego rodzaju nieporozumienia. Więc każdy rok jest kolorowy i zabawny dla wszystkich, a scenariusze już od 100 lat pisze samo życie.
Gabrowski Karnawał
Gabrowski Karnawał to największe i najbardziej znaczące wydarzenie, które gromadzi ponad 20 tysięcy widzów z całego świata, bo humor to wspólny język, wszyscy go rozumieją, każdy odkryje w karnawałowych żartach coś o sobie lub coś co jest mu bliskie.
W karnawałowym korowodzie co roku biorą udział tysiące osób z Bułgarii i zagranicy. Tradycyjnie są także przedstawiciele siostrzanego miasta Gabrowa - belgijskiego miasta Aalst. Karnawałowy pochód, który przechodzi ulicami miasta jest niezwykle kolorowy i zabawny, a jednocześnie wymowny, pełen aktualnych przekazów i politycznych podtekstów. Kończy się tradycyjnym obcięciem kociego ogona wielkimi nożycami przez burmistrza Gabrowa.
Gabrowski kot
Dlaczego? Bo mieszkańcy Gabrowa w swojej przysłowiowej przesadnej oszczędności porównywani są do Szkotów i zgodnie z krążącymi anegdotami obcinali kotom ogony, by z domu zimą uciekało mniej ciepła. Stąd też kot stał się symbolem Gabrowa.Sto
Karnawałowy tydzień
Podczas karnawałowego tygodnia w Gabrowie organizowane są wystawy, otwarte sceny, rozmaite przedstawienia, spektakle teatralne, koncerty, panele fotograficzne, parady samochodów retro, parady orkiestr dętych, konkursy, w których aktywnie uczestniczą przeróżne instytucje, organizacje, grupy z kraju i zagranicy.
Karnawałowy dzień wypełniony jest różnorodnymi wydarzeniami skierowanymi do jak najszerszej publiczności. Towarzyszy mu Ogólnokrajowy Festiwal Dziecięcy „Smechoranczeta”, Ogólnokrajowy Przegląd Karnawałowy i Konkurs Piękności Żywych Kotów, Mini Karnawał Dziecięcy, Parada Big Bandów, Międzynarodowe Biennale Humoru i Satyry w Sztuce organizowane przez Dom Humoru i Satyry, Noc Muzeów, warsztaty sztuki użytkowej, makijaż karnawałowy, pokazy ognia, fajerwerki i mnóstwo muzyki.
Sto +
Karnawał w Gabrowie w 2023 roku będzie miał co najmniej STO lat. Mówimy co najmniej dlatego, że najstarszym zachowanym dowodem jest pewna fotografia z 1923 r. Poza tym nie zachowały się żadne pisemne dowody ani publikacje.
Olelijnja
Każdy mieszkaniec miasta doskonale jednak wie, że wszystko zaczęło się w XIX wieku od hałaśliwego, wesołego korowodu zamaskowanych ludzi, znanego nam jako Olelijnja, które odbywało się zawsze w sobotę przed Sirni Zagovezni (7 tygodni przed prawosławną Wielkanocą), podczas którego wszyscy bawili się, by zapomnieć o codziennych troskach i spojrzeć na świat innymi oczami. Była muzyka, tańce, komicy, Kukeri, przeróżni artyści, ludowi śpiewacy, maski, procesje. Było barwnie, zabawnie i gwarnie.
W latach 20-tych XX wieku w Gabrowie zaczęły odbywać się także bale maskowe. Te dwa wydarzenia przekształciły się z czasem w dzisiejszy karnawał humoru, który możemy podziwiać w Gabrowie i w którym możemy sami uczestniczyć, stając się jego współtwórcami.
Pierwszy współczesny karnawał
Pierwszy karnawał w znanym nam dzisiaj wydaniu miał miejsce w 1965 roku, a od 2000 roku Gabrowo jest członkiem Fundacji Europejskich Miast Karnawałowych.
Dlaczego karnawał zrodził się właśnie w Gabrowie?
Prawdopodobnie ze względu na wyjątkowy humor mieszkańców, ich przysłowiowe skąpstwo, wieczne kalkulowanie, ale też samokrytykę, kreatywność i odwieczne pragnienie zabawy, które znane jest do dziś!
Motto mieszkańców Gabrowa brzmi: „Świat przetrwał, ponieważ się śmiał”.
Życzymy wszystkim dobrego humoru i zapraszamy do Gabrowa na wyjątkowy i niepowtarzalny karnawał!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne