Simitlia - Starożytna Kraina Kukerów

Już wkrótce odbędzie się jubileuszowy XX Festiwal „Simitlia – Starożytna Kraina Kukerów”. Co roku w drugą sobotę stycznia kukerzy z całego świata gromadzą się w Simitli – Starożytnej Krainie Kukerów. W tym roku też tak będzie.

Tradycja

W Simitli od lat byli kukerzy. Jest to wieloletnia tradycja i nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy się to wszystko zaczęło. Żaden wytwórca kukerskich kostiumów i masek nie potrafi zliczyć od ilu pokoleń tradycja i tajniki wytwarzania kukerskich strojów są przekazywane w jego rodzinie.

Festiwal

Festiwal został założony w 2003 roku i przekształcił się w największe wydarzenie w regionie. Gromadzi wielotysięczną publiczność, która pragnie podziwiać wyjątkową kukerską paradę, wyglądającą tak niesamowicie, jak gdyby pochodziła z czasów starożytnych. Straszne maski, ogniste kolory, długie futra, bujne szaty, rogate potwory i przeróżne stwory i ta niesamowita towarzysząca festiwalowi atmosfera.
 
Oczekuje się, że 13 i 14 stycznia w Simitli, na stadionie Septemvri wystąpi rekordowa liczba zespołów z całego kraju. W tym roku zapowiedziały swój udział grupy, które nigdy jeszcze nie występowały w Simitli.
 
Zgromadzą się tysiące kukerów, babugerów, niedźwiedzi i tragarzy, popów, starców i przez cały sobotni dzień ziemia w Simitli będzie się trząść od marszu, tupania, starożytnego rytualnego tańca i kukerskich dzwonków.
 
W festiwalu mogą wziąć udział wszyscy, którzy akceptują, podtrzymują i przekazują kukerską tradycję, z całym kolorytem i różnorodnością występującą w każdym kraju, mieście lub wiosce.
 
Tutaj w Simitli tysiące strażników tradycji zjednoczy się, aby pokazać, że bułgarska tradycja żyje, że jest zachowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie! Tutaj promuje się tradycję, która inspiruje i pokazuje magię, która stała się muzą!
 
Przyjdź, bo tego uczucia nie da się opisać słowami, to trzeba zobaczyć i poczuć!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz