Starcy w Turiji

Ponad tysiąc uczestników z 28 kukerskich grup z całego kraju weźmie udział w tegorocznej edycji Krajowego Festiwalu Zabaw Maskaradowych „Starcy w Turiji”, który odbędzie się 30 marca we wsi Turija.

Turija

Turija to zadbana, malownicza wieś położona w środkowej Bułgarii, w sercu Doliny Róż, pomiędzy Starą Płaniną a Sredną Gorą, ok. 4 km od miejscowości Paweł Banja (Pavel Banya).
 
Na centralnym placu wsi znajduje się Muzeum Domu Rodzinnego słynnego pisarza, dziennikarza, humorysty i artysty Dymitra Czorbadżijskiego noszącego artystyczny pseudonim Czudomir, urodzonego w Turiji. Co ciekawe, plac ten został zbudowany specjalnie po to, aby dom pisarza i artysty mógł znajdować się w centrum wioski.

Festiwal

Organizatorami festiwalu jest gmina Paweł Bania, władze wsi Turija i Dom Kultury Czudomir – 1905.
 
Ze wszystkich grup zgłoszonych do festiwalu 10 pochodzi z gminy Paweł Bania, a 18 z innych miast w całym kraju. Będą kukierzy z miejscowości Pernik, Smoljan, Jamboł, Domljan, Strałdża, Kałofer, Sziroka Łyka itp.
 
Każego roku festiwal gromadzi tysiące uczestników z całego kraju i tysiące gości, a parada ma charakter konkursowy.
 
W tym roku również zostaną przyznane różne nagrody, między innymi nagroda Czudomira za najbardziej atrakcyjną i wesołą kompozycję, nagroda burmistrza, nagroda Iwana Zagorowa, nagrody za najbardziej autentyczne maski, kostiumy i postacie, nagroda za najlepszą prezentację.
 
W dniu festiwalu defilada rozpoczyna się prezentacją każdej grupy, a uczestników oceniać będzie specjalnie powołane jury.

Kukerska tradycja

Festiwal organizowany jest od lat 60. XX wieku. Wtedy takie festiwale odbywały się jedynie w Perniku i Turiji. Początkowo brały w nim udział jedynie grupy kukerskie z Turiji i Szerokiej Łyki, jednak stopniowo impreza rozrosła się i w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem grup z całej Bułgarii prezentując tradycje kukerskie i maskaradowe w całej swojej różnorodności, z różnych regionów kraju.

Starcy w Turiji

Nazwa festiwalu „Starcy w Turiji” związana jest z tutejszą wsią i regionem. Tylko tutaj w regionie, kukerów nazywa się starcami. Imię to pochodzi jeszcze z dawnych, starożytnych czasów. A dzwonki zawieszone na szyjach owiec, po bułgarsku „chłopki”, tutaj nazywają się „djuzen”.
 
Festiwal nosi tę nazwę od 16 lat i od tego czasu organizowany jest każdego roku. Jest to zwykle ostatni organizowany w danym roku kalendarzowym festiwal kukerski w Bułgarii, ponieważ tradycyjnie zabawy kukerskie kończą się przed nadejściem wiosny.
 
Kukerska tradycja w regionie jest bardzo żywa i zachowana od pokoleń.
Starcy chodzą po wsi i wypędzają zło z domów, po czym gromadzą się nad rzeką Tuijską, gdzie symbolicznie zanurzają je i topią w wodzie.
 
Celem festiwalu jest zachowanie tej wieloletniej tradycji i dalsze przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie, jak to miało miejsce dotychczas. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że tak wiele małych dzieci uczestniczy we wszystkich lokalnych grupach kukerskich.
 
Festiwal „Starcy w Turiji” jest częścią programu tegorocznego święta Czudomira organizowanego w Pawłowej Bani, które jest poświęcone życiu i twórczości słynnego pisarza.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz