Winarowo - Ojcowskie ognisko o wielowiekowych korzeniach

Winarowo, mała wieś w rejonie Widin, w której uprawia się tytoń, owoce i głównie jak sama nazwa sugeruje winogrona, już od ponad dziesięciu lat organizuje wydarzenie zatytułowane „Ojcowskie ognisko o wielowiekowych korzeniach”.

Czas i miejsce festiwalu

Festiwal odbywa się co roku w ostatnią sobotę sierpnia w pobliżu jednego z trzech źródełek (czeszma) na terenie Beluina - świętego miejsca dla winiarzy.
 
Uroczystości odbywają się w kompleksie etnograficznym Srednata Czeszma w pobliżu wioski i rozpoczynają się ok. godz. 17.00 przysięgą składaną tradycyjnie co roku, przez mieszkańców Winarowa.

Przysięga

„Nie zapomnę mojej rodziny!” Nie zapomnę ogniska mojego ojca! Mam siłę, mam wiarę! Wiem kim jestem – Bułgarem po grób!”.

Program

W wydarzeniu biorą udział artyści i zespoły folklorystyczne z Bułgarii, Serbii i Rumunii, którzy prezentują folklorystyczne i etnograficzne bogactwo swoich przodków. Można spodziewać się nawet ok. 300 wykonawców.
 
Będą występy, tańce ludowe i pieśni, instrumentaliści i rekonstrukcje różnych zwyczajów ludowych.

Cel festiwalu

Celem festiwalu jest przybliżenie młodemu pokoleniu tego, co pozostawili w spadku nasi przodkowie - bezcennego bogactwa, tradycji i piękna.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz