Eniowden - święto słońca, ziół i wody

Eniowden to niezwykłe święto. Dzień przesilenia letniego, który przypada 20/21 czerwca, jest jednym z punktów zwrotnych w rocznym cyklu słońca. Najdłuższy dzień w roku obchodzony jest w całej Europie i towarzyszą mu różne rytuały.

Enio idzie po zimę

W bułgarskiej tradycji obchodzony jest 24 czerwca jako Eniowden. Uważa się, że w tym czasie słońce osiąga punkt końcowy swojej podróży do lata, odpoczywa i wraca do zimy, a więc dzień ten daje daleki początek zimie.
 
Mówi się, że „Enio włożył płaszcz, żeby iść po śnieg”. Ale zanim pójdzie po zimę, słońce kąpie się w rzekach i jeziorach i sprawia, że woda ma leczniczą moc. Potem otrząsa się i pokrywa ziemię leczniczą rosą. Tylko tego dnia o wschodzie słońca, słońce „migocze” i „gra”, a kto to zobaczy, będzie zdrowy przez cały rok.

Magiczna moc

Od czasów starożytnych w tym dniu ludzie wspinają się na wysokie miejsca, aby ogrzać się w pierwszych promieniach słońca. Następnie tarzają się w rosie lub obmywają wodą z rzek.
 
Tego dnia według ludowych wierzeń woda i zioła mają magiczną moc.

Dlaczego warto odwiedzić Etyr

Odwiedzając w dniach 24-25 czerwca Muzeum Etnograficzne Etyr będziesz mieć okazję poznać bułgarskie zwyczaje Eniowdenskie, wziąć udział w konkursach i zabawach z nagrodami i nauczyć się wyplatać wianki.

Eniowdenski wieniec

Będziesz mógł przejść przez Eniowdenski wieniec, co zgodnie z tradycją zapewnia zdrowie. Jest to niezwykły wieniec, w który wplata się siedemdziesiąt siedem i pół ziół – 77 na siedemdziesiąt siedem znanych chorób i pół zioła na nieznaną chorobę. Zioła zbierane są wczesnym rankiem, a tylko pół zioła zrywane jest wcześniej nocą, ale można je znaleźć i wyrwać tylko z zamkniętymi oczami, w tajemniczym miejscu, do którego musi zaprowadzić Cię serce. Potem roślina, którą trzymasz w dłoniach pęka na pół i możesz ją wpleść w wieniec.
 
Dowiesz się też jak farbować przędzę naturalnymi barwnikami i jak przygotowywać naturalne kosmetyki z ziół. A 25 czerwca zaplanowane są występy folklorystyczne.
 
O Eniowden przeczytasz również tutaj.