Bułgarskie myśliwce MIG-29 będą remontowane w Polsce

Bułgaria znów będzie remontować myśliwce MiG-29 w Polsce.

Konieczne działania

Według ministra Dimityra Stojanowa stan samolotów w Bułgarii jest „krytyczny”.
 
Już były minister obrony Dragomir Zakow domagał się szybkich działań w celu wypełnienia powstałej w wyniku opóźnienia dostawy nowych samolotów F-16 luki dla ochrony bułgarskiej przestrzeni powietrznej, a prezydent Rumen Radew podniósł nawet możliwość poszukiwania myśliwców do wynajęcia. Jednak nie padły wtedy żadne konkrety.

Remont bułgarskich samolotów w Polsce

Teraz wiemy już, że Bułgaria po raz kolejny będzie naprawiać swoje samoloty MiG-29 w Polsce.
 
Stało się to jasne po spotkaniu w Ministerstwie Obrony pełniącego obowiązki ministra obrony Dimityra Stojanowa z przedstawicielami ambasady.
 
Bułgaria zwróci się z prośbą do MON w Polsce o pomoc w wymianie i naprawie sześciu silników samolotów MiG-29.
 
W marcu prezydenci Polski Andrzej Duda i Bułgarii Rumen Radev omówili ten temat na spotkaniu w Sofii.
 
Migi będą jedynymi myśliwcami bułgarskich sił powietrznych do czasu pozyskania nowych F-16. których dostawa się opóźnia.

To kolejna już naprawa w Polsce

Bułgarskie samoloty były już naprawiane w Polsce. W 2015 roku ówczesny minister obrony Nikołaj Nenczew podpisał umowę na naprawę i wymianę silników w Polsce na kwotę około 12 mln lewa.
 
Spotkało się to z ostrym sprzeciwem Rosji i sprawa trafiła do sądu, a Polska z kolei otrzymała ostrzeżenie, że może stracić licencję z powodu umowy z Bułgarią.
 
W 2021 r. sąd najwyższej instancji ostatecznie uniewinnił Neczewa od zarzutu naruszenia interesów Rosji poprzez podpisanie kontraktu z Polską.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz