Rady baby Wangi

Jesienią bardziej niż zwykle warto zatroszczyć się o swoje zdrowie, dlatego przypominamy kilka rad dotyczących zdrowia bułgarskiej prorokini i uzdrowicielki baby Wangi, bo lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć.
 
 1. Używaj ziół.
  Według baby Wangi każda osoba powinna używać ziół z miejsca, w którym mieszka, bo ludzie i rośliny tworzą harmonijną jedność.
   
 2. Nie przejadaj się.
  „Gdybyśmy musieli dużo jeść, natura dałaby nam dwa żołądki” – mówiła bułgarska prorokini i uzdrowicielka. Według niej dobrze jest stopniowo rezygnować z mięsa i jeść więcej białych pokarmów (mleko, ser, fasola, jajka). Natura daje nam owoce i warzywa, z których możemy przyrządzać wspaniałe uczty, a zwłaszcza zupy, do których jedzenia bardzo zachęcała. „Nie zostawiaj dzieci bez płynnego jedzenia” – radziła Wanga.
   
 3. Jedz więcej chleba żytniego.
  „Zasiej więcej żyta. Chleb żytni jest zdrowszy niż chleb pszenny” – radziła Wanga rolnikom. „Nie przesadzaj z nawozami i chemikaliami. Żywność się zatruwa, a natura już się dusi, a to prowadzi do wielu chorób” – mówiła. Bułgarska prorokini przepowiadała także, że „Nadejdzie dzień, w którym z powierzchni ziemi znikną różne rośliny, warzywa, zwierzęta – najpierw cebula, czosnek, papryka; później pszczoły, a mleko stanie się szkodliwe”.
   
 4. Weź kąpiel przed snem.
  „Wieczorem przed pójściem spać koniecznie umyj nogi, jeszcze lepiej, jeśli możesz wziąć prysznic. W ten sposób zmywasz ze swojego ciała nie tylko kurz, spaliny z ulicy i zmęczenie, ale także wszelkie negatywne myśli i czynniki, które zakłócają Twój sen”. Radziła też, co uważała za bardzo ważne, aby nie kąpać się w zbyt gorącej wodzie.
   
 5. Chodź wcześnie spać i wcześnie wstawaj.
  „Naucz się prawidłowo odpoczywać. Dzień został stworzony do pracy, a noc do odpoczynku. Aby być zdrowym i móc pracować, kładź się spać wieczorem o godzinie 10 i wstawaj o 5-6 rano".
   
 6. Pij więcej herbaty i wody.
  „Pij często herbatę z owoców leśnych i roślin. Są czyste i są źródłem zdrowia” – mówiła baba Wanga. Radziła też: „Przynajmniej raz w tygodniu jedz ugotowaną pszenicę i pij wodę, aby oczyścić organizm i mieć siłę”.
   
 7. Ruszaj się więcej i nie bądź leniwy.
  „Ruszaj się więcej i pracuj. Lenistwo to choroba, która szkodzi nie tylko moralnie, ale i fizycznie”. A latem Wanga radziła chodzić boso, aby nie zrywać więzi z ziemią.
   
 8. Nie pal.
  „Dlaczego palisz!? Gdyby to było dobre, zarówno mężczyźni, jak i kobiety mieliby kominy na głowach! Rzuć tytoń, żyj dłużej i bez chorób." Według baby Wangi możemy jednak wypić przed posiłkiem 20-30 gramów rakiji dla dezynfekcji.
   
 9. Wystrzegaj się przeciągów i wilgoci.
  „Nie stój w przeciągu, nie stój w wilgoci, nie pij zimnej wody. Większość chorób powoduje przeziębienie, wilgoć”.
   
 10. Wybaczaj i nie mścij się.
  Wanga mocno wierzyła, że człowiek urodził się tylko dla dobrych uczynków i powinien do nich dążyć, ponieważ każdy zły uczynek nigdy nie pozostaje bezkarny. Jest karany w najbardziej okrutny sposób, a jeśli nie dotknie sprawcy, dotknie jego potomków. Kiedy zapytano ją, dlaczego tak się dzieje, odpowiedziała: „Żeby bardziej bolało!”.
   
 11. Śpiewaj.
  „Żyj i śpiewaj”. Kiedy jestem bardzo zmęczona i chcę odpocząć, odprężyć się […] zaczynam śpiewać” – mówiła Wanga.
   
 12. Aby wyleczyć choroby, lecz swoje lęki.
  „Ci, którzy się denerwują, którzy boją się tego, tamtego – nie są chorzy. Ich umysły są chore. Niech się zbadają, pójdą do neurologa, niech pójdą do łaźni […]. Nie żyje się ze strachem”.
   
 13. Nie rozpaczaj.
  „Nie ma nic gorszego niż rozpacz. To najgorsza choroba. Nie ma na to lekarstwa – zjada od środka” – mówiła baba Wanga.
   
 14. Dbanie o zdrowie na niewiele się zda, jeśli nie zachowujemy duchowej czystości. Jeśli nie staramy się być dobrymi, nie staramy się rozumieć i kochać wszystkich ludzi. „Kochajcie się, dążcie do dobrych myśli i uczynków, bo to najlepsze lekarstwo dla wszystkich!” – radziła bułgarska prorokini.
Czy baba Wanga jest Nostradamusem z Bałkanów? Wiele rzeczy przepowiedziała, ale nie była nieomylna. Wskazówki dotyczące zdrowia mimo upływu lat wydają się być jednak bardzo trafne.
 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz