Targi Kwaśnego Mleka i Festiwal Tradycji Ludowych oraz Rzemiosła Artystycznego

Jednym z najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych, które stały się wizytówką Razgradu są wyjątkowe w swoim rodzaju Targi Kwaśnego Mleka i Festiwal Tradycji Ludowych oraz Rzemiosła Artystycznego, które organizowane są co roku, pod koniec lipca, począwszy od 2002 roku.

Cel festiwalu

Ideą festiwalu jest popularyzacja tradycji ludowych podtrzymywanych przez lokalną grupę etnograficzną Kapanci, uważaną za najstarszą ludność bułgarską, która zachowała również najstarszą tradycję przygotowywania domowego kwaśnego mleka o niepowtarzalnym smaku, zwanego także kapanskim kwaśnym mlekiem.

Sekret kapanskiego kwaśnego mleka

Właściwości bułgarskiego kwaśnego mleka, znanego na świecie również jako bułgarski jogurt, doceniane są od czasów starożytnych. Słynne kapanskie kwaśne mleko ma wyjątkowy smak i wyjątkowy aromat. Jest tak gęste, że po obróceniu garnka do góry dnem, nie wylewa się, jest jak ser.
 
Recepta utrzymywana jest przez każdą gospodynię w tajemnicy, ale mówi się, że aby było gęste i kremowe najważniejszy jest zakwas, trzeba też dobrze wyczuć temperaturę, lać mleko z wysoka i nie może stać, aby nie zrobiła się serwatka.
 
Inni uważają, że być może sekret kapanskiego kwaśnego mleka tkwi w tajemniczym zielu, którym żywią się krowy, a które rośnie tylko na dwóch wzgórzach, o których istnieniu wiedzą tylko miejscowi. Ci zaś twierdzą, że ich kwaśne mleko jest magiczne. Sprawia, że małe dzieci zdrowieją, a stare babcie pięknie wyglądają. Mówi się, że w przeszłości jedną z cech, na podstawie której wybierano synową, była umiejętność zakwaszania mleka.

Między przeszłością, a teraźniejszością

Targi Kwaśnego Mleka i Festiwal Tradycji Ludowych oraz Rzemiosła Artystycznego są swego rodzaju pomostem między przeszłością a teraźniejszością, między tradycją a nowoczesnością.
 
Przez trzy festiwalowe dni miasto staje się jedną wielką sceną, międzynarodowym centrum kultury, stolicą tradycyjnych bułgarskich produktów, rzemiosła artystycznego, rodzimego folkloru i egzotycznych rytmów.
 
Ulice i place miasta wypełniają się wielojęzyczną mową, kolorami i uśmiechami młodych ludzi z wszystkich kontynentów, a goście mogą skosztować słynnego kapanskiego kwaśnego mleka.

Program festiwalu

Są parady, wybory Królowej Kwaśnego Mleka, koncerty, przedstawienia, konkursy i degustacje, a także zabawna sztafeta, zawody pod nazwą „Robimy tarator, a nie terror”.
 
Bogaty i różnorodny program przygotowany jest również z myślą o najmłodszych uczestnikach targów. Są nawet specjalne warsztaty dla dzieci.
 
Jednocześnie można podziwiać prace wielu mistrzów rzemiosła z różnych zakątków kraju i z zagranicy. Plac w centrum miasta jest usiany nabiałem i przysmakami lokalnej kuchni, ceramiką, kapanskimi pamiątkami, pięknymi rzeźbami, ikonami, rysunkami na szkle i produktami pszczelimi.
 
Na straganach można zobaczyć ręcznie wykonane wyroby na drutach, szydełku, galanterię skórzaną, biżuterię, ozdoby do strojów ludowych, kute żelazo itp.

Dlaczego warto?

Przyjedź do Razgradu pod koniec lipca, aby stać się częścią wyjątkowego festiwalu! Zobacz jak zespoły ludowe z całego świata rywalizują, występują i pokazują różnorodność swoich kultur, mistrzowie rzemiosła demonstrują wyjątkowość swojego rzemiosła, a dzieci poznają tradycje. Ciesz się bogatym programem kulturalnym i konkursami i spróbuj niepowtarzalnego smaku lokalnych dań i bułgarskiego kwaśnego mleka.

Skąd pochodzą Kapanci?

Istnieje wiele legend dotyczących pochodzenia Kapanców. Według jednej z nich, w 865 r., kiedy książę Borys I nawrócił Bułgarów, dziesięć regionów zbuntowało się i chciało przywrócić pogańską religię. Książę Borys I stłumił bunt, zabijając 52 wielkich bojarów i prawie całe ich rodziny. Zostawił przy życiu najmłodsze dzieci i część kobiet. Obawiał się jednak, aby w przyszłości nie doszło z ich strony do zemsty. Dlatego przesiedlił ich. Nowe miejsce znajdowało się dzień drogi od stolicy, a więc wystarczająco daleko, gdyby doszło do buntu i zarazem wystarczająco blisko, by stłumić bunt na czas. Było otoczone ze wszystkich stron stromymi skałami i umożliwiało całodobową obserwację. Ludzie byli tam jak w pułapce, po bułgarsku „kapanec” i stąd nazwa Kapanci. Mówi się, że Kapanci są bardzo uparci i gotowi oddać życie za to, w co wierzą.
 
A dlaczego na Półwyspie Bałkańskim jest kwaśne mleko? 
 
foto.TVN.bg