Kim był Attyla
10 Kwiecień, 2024,
07:30
Zgodnie z oficjalną wersją w 681 roku Protobułgarzy pod wodzą Chana Asparucha przekroczyli Dunaj, wkroczyli do wschodniorzymskiej prowincji Mezja położonej między Dunajem, a Starą Płaniną i wraz z siedmioma plemionami słowiańskimi zamieszkującymi tę prowincję utworzyli tutaj Pierwsze Państwo Bułgarskie.
Bułgarzy w Europie
W ostatnich latach jednak coraz bardziej nurtuje nas to, kiedy dokładnie Prabułgarzy pojawili się w historii Europy i kiedy powstała europejska Bułgaria. Wiadomo, że wcześniej Protobułgarzy utworzyli już kilka własnych państw w różnych regionach Azji.
Znani historycy twierdzą, że europejska Bułgaria została stworzona przez wielkiego chana Kubrata - ojca Chana Asparucha, około 332 roku. Mówią też, że Protobułgarzy byli w rzeczywistości głównym narodem, który przyczynił się do wielkiej wędrówki ludów, która miała miejsce w IV-VII wieku, a sam Attyla, przywódca Hunów, był Bułgarem…
Historia uparcie milczy i nie chce wyjawić nam prawdy. Prawdopodobnie dlatego, że w ciągu prawie pięciu wieków niewoli tureckiej zniszczono wszystko, co wiązało się z historią Bułgarów. Zachowało się tylko to, co zostało wywiezione za granicę. Dlatego teraz poznajemy naszą historię jedynie z Kroniki Manassesa, Czterech Ewangelii cara Iwana Aleksandra i nielicznych innych zachowanych źródeł. Wśród nich znajduje się popiersie Chana Attyli - ostatniego władcy europejskich Hunów, który rządził od 434 r. aż do swojej śmierci w 453 r.
Carskie atrybuty Attyli
Popiersie Attyli jest wystawione w Muzeum Wojskowym w Stambule, położonym w pobliżu placu Taksim.
Carskie atrybuty, które Attyla nosi na popiersiu, to dwie rozety w klapach, podobne do rozety z Pliski oraz zawieszony na szyi medalion żółwia, który dla Prabułgarów był symbolem długowieczności, wiedzy i zrozumienia, ruchu, mądrości i połączenia Ducha z Niebem i Ziemią.
Rozety i żółw są symbolami rodziny Dulo, z której wywodzili się pierwsi władcy Protobułgarów. Przedstawicielami tej rodziny są wielki Chan Kubrat i jego syn Chan Asparuch.
I logicznie nasuwa się pytanie, czy Attyla nie był Bułgarem?
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne