Morze Czarne interesujące fakty
15 Maj, 2023,
07:30
Morze Czarne – każdy o nim słyszał, wielu nad nim wypoczywało i spędzało swoje wakacje, a wielu mamy nadzieję uczyni to tego lata.
Co jednak o nim wiesz?
Oto kilka faktów, które chcielibyśmy, aby sprawiły, że siedząc nad Morzem Czarnym i wpatrując się w jego nieskończoność, przypomnisz je sobie i powiesz – czytałem o tym w Przybliżamy Bułgarię.
- Morze Czarne jest prawie czterokrotnie większe od Bułgarii. Maksymalna głębokość morza wynosi 2212 m. Jest to dokładnie tyle ile wynosi wysokość Gocew Wrych - najwyższego szczytu w górach Sławianka, szóstych pod względem wysokości górach Bułgarii.
Gdybyśmy natomiast w najgłębszym miejscu Morza Czarnego umieścili najwyższy szczyt Bułgarii – Musałę, wystawałaby ona z morza na wysokość 713 m.n.p.m.
- Morze Czarne otoczone jest przez sześć krajów. Graniczy z Turcją, Rumunią, Ukrainą, Bułgarią, Rosją i Gruzją. Znajduje się między Europą Południowo-Wschodnią, a Azją i jest łącznikiem między dwoma kontynentami.
- Pochodzenie nazwy owiane jest tajemnicą. Istnieją różne teorie na ten temat. Jedna z nich mówi, że Morze Czarne było przez długi czas nazywane po prostu „morzem”. Dopiero Grecy określili je jako „morze niegościnne”. Według innych wersji nazwę morza nadali Turcy, którzy w głębinach morza stracili wielu ludzi i nazwali go Kara, co we współczesnym języku tureckim oznacza czarny.
- Ciekawostką jest, że woda w Morzu Czarnym na większych głębokościach pozbawiona jest tlenu. Morze Czarne to największy basen meromiktyczny czyli zbiornik wodny, w którym wody mieszają się tylko wewnątrz warstw, a praktycznie nigdy pomiędzy warstwami.
Na głębokości ponad 200 metrów życie w Morzu Czarnym prawie nie istnieje. Stężenie siarkowodoru jest tak wysokie, że nie pozwala na przenikanie tlenu, co z kolei zapobiega gniciu drewna i lin.
Do tej pory znaleziono niewiele statków na głębokości większej niż 30 - 40 m. Zdaniem zawodowych nurków głębsza penetracja jest trudna i dlatego wciąż czekają na odkrycie nowe znaleziska, które dzięki braku tlenu będą zachowane w dobrym stanie i będą stanowiły cenny materiał dla badaczy i naukowców.
Podwodni archeolodzy odkryli w Morzu Czarnym ponad 60 zatopionych statków z różnych epok. Niektóre były płytko, inne na głębokości ponad 2000 m! Do ich odkrycia używa się specjalnych robotów, które są zdalnie sterowane z lądu i mogą robić zdjęcia statkom.
Zdjęcia są tak wyraźne, że powstają z nich małe modele statków.
Wraki statków mimo, że są bardzo stare, są bardzo dobrze zachowane. Najstarszy ma 2500 lat! Odkryto go na dnie Morza Czarnego, ok. 80 km od Burgas. Powodem są warunki panujące w głębokich warstwach morza - brak tlenu, co zapobiega rozwojowi bakterii, które niszczą drewno.
- Innym ciekawym faktem, a może legendą o Morzu Czarnym jest to, że właśnie tutaj wylądowała Arka Noego. Za miejsce, gdzie wylądowała Arka Noego po Wielkim Potopie, aby kontynuować życie na ziemi, uważana jest góra Ararat we wschodniej Turcji, nad Morzem Czarnym.
Badania naukowe i odkrycia potwierdzają, że na bułgarskich wybrzeżach Morza Czarnego żyła najstarsza cywilizacja w Europie. Pozostałościami po niej są Solnica/Prowadia, Warneński Złoty Skarb, osada na dużej wyspie na jeziorze Durankulak oraz znalezione przez archeologów w wielu miejscach pozostałości budowli pod wodą.
- Morze Czarne jest jednym z najbardziej znanych mórz śródlądowych na świecie. Swoją sławę zawdzięcza głównie swojej nazwie, która opisywała niegościnny charakter tego morza dla statków, żeglarzy i rybaków.
- Na Morzu Czarnym istnieją małe egzotyczne wyspy. Jest ich około dziesięciu. Kryją w sobie niesamowitą różnorodność flory i fauny, które czynią Morze Czarne naprawdę wyjątkowym. Wyspy te rozciągają się na szerokości trzech różnych krajów, dzięki czemu każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa.
- Według starożytnych wierzeń w głębokich wodach Morza Czarnego żyje Śmierć. Ze względu na brak tlenu w dolnych warstwach wody szczątki ludzkie oraz inne przedmioty znajdowane w pobliżu zatopionych statków nie były narażone na działanie czasu i były dobrze zachowane.
Dlatego według lokalnych legend właśnie tam mieszka Śmierć. Ekscytujące fakty mają swoje naukowe wytłumaczenie - ze względu na beztlenową naturę dolnych warstw wody proces rozkładu jest niezwykle powolny.
- Innym ciekawym faktem dotyczącym Morza Czarnego jest to, że poziom wody w tym morzu zawsze pozostaje taki sam. Ze względu na brak jakichkolwiek przypływów i odpływów, nie ma wahań jego poziomu.
- Morze Czarne to popularne miejsce wypoczynku wśród turystów przez cały rok, ulubione miejsce na piękne, spokojne i jakościowe wakacje, a także na atrakcyjne rejsy wycieczkowe po sześciu krajach.
To tylko kilka wybranych faktów na temat Morza Czarnego. Aby dowiedzieć się o nim więcej, najlepiej je odwiedzić i pozwolić mu przemówić.
Morze Czarne czeka na Ciebie! A bułgarskie wybrzeże jest wyjątkowo piękne i gościnne! W tym roku aż 21 kąpielisk, o 3 więcej niż w zeszłym roku, wystąpiło o przyznanie certyfikatu Błękitnej Flagi.
Błękitna Flaga
Przypomnijmy, że certyfikat Błękitnej Flagi to najbardziej uznane oznakowanie ekologiczne i gwarancja najwyższego standardu w turystyce. Te kąpieliska, które na to zasługują, muszą spełniać szereg kryteriów związanych z jakością wody morskiej, bezpieczeństwem, usługami i udogodnieniami dla turystów.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne