Mosty na Dunaju
26 Luty, 2024,
07:30
Od lat wszyscy zdają sobie sprawę z konieczności budowy drugiego mostu na Dunaju. Według ekspertów most nie zostanie ukończony wcześniej niż w 2030 roku.
Rzymskie mosty
Czy wiesz jednak, że już w czasach rzymskich, jeszcze przed podziałem Cesarstwa Rzymskiego na Zachodnie i Wschodnie w dolnym biegu Dunaju były dwa mosty?
Jeden z nich został zbudowany w latach 103-105 n.e., za czasów cesarza Trajana, który ostatecznie podbił Półwysep Bałkański.
Drugi most powstał w roku 328 n.e., za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego, za którego panowania stolica imperium została przeniesiona z Rzymu do Konstantynopola, a chrześcijaństwo zostało przyjęte jako oficjalna religia imperium.
Obydwa mosty były drewniane, zbudowane na kamiennych filarach.
Most Trajana
Most Trajana miał 1135 m długości i łączył wybrzeża dzisiejszej Serbii i Rumunii w wąwozie Żelaznej Bramy. Jest on przedstawiony na słynnej Kolumnie Trajana w Rzymie. Most został zniszczony w 270 r. przez cesarza Aureliana, kiedy Rzymianie opuścili Dację. Do naszych czasów z mostu zachowało się tylko 8 kamiennych filarów.
Most Konstantyna
Most Konstantyna łączył starożytne miasto Ulpia Oescus obok dzisiejszej bułgarskiej wioski Gigen, ze starożytną Sukidavą położoną obok dzisiejszego rumuńskiego miasta Corabia. Był to najdłuższy starożytny most w rozległym Cesarstwie Rzymskim. Miał 2434 m długości, 5,70 m szerokości i wznosił się 10 metrów nad wodą. Jego wizerunek możemy zobaczyć na rzymskich monetach i medalionach.
Dziś zachowały się jedynie pozostałości kamiennych podpór mostu. Został spalony w czasie najazdów Gotów, a jego kamienne podpory mogły paść ofiarą trzęsień ziemi.
Trudno sobie wyobrazić, jakie umiejętności konstrukcyjne musieli mieć ludzie w starożytności, aby budować tak masywne mosty.
Dzięki grupie Ulpia Eskus prezentujemy rysunki, które pokazują, z jakiej technologii korzystali prawdopodobnie Rzymianie.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne