O butach w Dzień bez Butów

Skoro w tym roku 10 maja obchodzimy Dzień bez butów, to może my dla odmiany dzisiaj o butach.
Czy wiesz:

Gdzie znajdują się największe na świecie buty?

Przy wjeździe do miasteczka Pesztera, w Rodopach zobaczysz parę olbrzymich butów (na zdjęciu). Nawiązują one do jednego z produktów emblematycznych dla tego miasta i są jego symbolem.
 
Mają 3 m długości i 1,6 m wysokości. Wykonane są z tworzywa sztucznego i kleju polimerowego, a następnie pomalowane specjalną farbą, dzięki czemu są odporne na wszelkie kaprysy pogody.
 
Ich twórca Oleg Koparanow z pobliskiego miasta Bracigowo twierdzi, że jeden but waży około 800 kilogramów.

Tak więc, są to największe i najcięższe buty w Bułgarii, a może nawet i na świecie.

Jaka jest konkurencja?

Zajmujące prawdopodobnie drugie miejsce to żelazne buty wykonane przez Chińczyka, ważące „zaledwie” 200 kg (1 but), a najlżejszy but, o ile kolejny rekord nie został pobity, to piłkarski but adidas adizero 99g.

Ile kosztują najdroższe buty na świecie?

Mówi się, że są dziełem włoskiego projektanta Antonio Bietri i kosztują 20 milionów dolarów. Wykonane są z czystego złota i 30-karatowych diamentów i uwaga (!)- kawałeczka meteorytu, który został prawdopodobnie znaleziony gdzieś w Argentynie, w 1576r.

Gdzie są muzea butów?

Na świecie istnieje kilka muzeów butów. Najsłynniejsze znajdują się w czeskim mieście Zlin oraz w Kanadzie, w Toronto - Muzeum Bata.
 
Jedyne muzeum obuwia w Bułgarii znajduje się w Dobricz (Dobrich). Można tam prześledzić europejską historię butów od czasów starożytnych do współczesności.
 
W bułgarskiej części kolekcji jest przedstawiona także maszyna do szycia butów, lampa gazowa, stare nożyce do cięcia skóry i materiał, a także żelazko na węgiel.
 
Zarówno Pesztera, jak i Dobricz mają znacznie więcej do zaoferowania niż buty i z pewnością nie jest to ani jedyny ani główny powód, aby je odwiedzić. Chcieliśmy jedynie w ten sposób wesprzeć ideę dzisiejszego święta.

Jaki jest cel Dnia bez butów?

Celem Dnia Bez Butów jest zwrócenie uwagi na problemy dzieci zwłaszcza z krajów ubogich, które nie posiadają butów, a inicjatorem święta jest firma TOMS Shoes produkująca buty i wspomagająca dzieci.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz