Pierwszy bułgarski arktyczny okręt

Pierwszy bułgarski wojskowy statek badawczy noszący imię Świętego Cyryla i Metodego o numerze wojskowym 421 wypłynął wczoraj (27.12.2022) o godzinie 14.00 z Warny na lodowy kontynent – na Antarktydę.

Wyprawa

Kapitanem statku jest kapitan II stopnia Nikołaj Danaiłow. Oczekuje się, że podróż potrwa około 130 dni, z czego 40 dni zajmie dotarcie na wyspę Livingston.
 
Podobnie jak w przypadku poprzednich bułgarskich ekspedycji antarktycznych, liderem kolejnej 31. ekspedycji jest prof. Christo Pimpirew.

O statku

Okręt jest własnością konsorcjum, którego członkami są Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej w Warnie, Sofijski Uniwersytet Św. Klimenta Ochrydzkiego oraz Bułgarski Instytut Antarktyczny.
 
Został zbudowany w 1987 roku w Norwegii i zmodernizowany w 2014 roku. Ma 67 m długości i może zabrać na pokład łącznie 60 członków załogi i naukowców, którym oferuje dwuosobowe kabiny.
 
Statek ma niezwykle mocny kadłub ze szwedzkiej stali. Przystosowany jest do pływania po Morzu Północnym, na wodach z górami lodowymi, co pozwoli mu pływać także po wodach Antarktydy i dotrzeć daleko na południe lodowego kontynentu.

Bułgarska baza antarktyczna

Uczestnicy wyprawy zrealizują szereg projektów na antarktycznej wyspie Livingston, gdzie znajduje się bułgarska baza antarktyczna imienia św. Klimenta Ochrydskiego, o współrzędnych 62O 38' 29" S, 60O 21' 53" W, na wschodnim wybrzeżu Południowej Zatoki wyspy Livingston, w Szetlandach Południowych.

Zadania ekspedycji

Wśród zadań 31.ekspedycji będzie zbadanie osadów dennych wokół wyspy i obecności w nich flory i fauny. Polarnicy będą także kontynuować badania lądu w poszukiwaniu złóż mineralnych oraz rozbudowywać laboratorium badawcze na wyspie Livingston. Bułgaria jest jednym z wiodących krajów na świecie w badaniu Antarktydy.

„Wykorzystanie statku badawczego jest dużym krokiem naprzód dla Bułgarii, ponieważ umożliwi bułgarskim naukowcom z Antarktyki prowadzenie badań również na oceanie” – powiedział profesor Pimpirew, szef wyprawy.

Życzmy załodze i pasażerom statku Św. Cyryla i Metodego pomyślnego wiatru i siedmiu stóp wody pod kilem!
 
Inne publikacje w tym temacie:Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz