Bansko - najlepszy ośrodek narciarski w Bułgarii

Już po raz dziesiąty Bansko zdobyło nagrodę na „Najlepszy ośrodek narciarski” w Bułgarii.

World Ski Awards

10 na 10 - to statystyki Bansko w konkursie o prestiżowe nagrody World Ski Awards, po tym jak zostało po raz kolejny wybrane jako najlepszy ośrodek narciarski w Bułgarii w 2022 roku!
 
Zwycięzca został wyłoniony poprzez 16-tygodniowe głosowanie online, które miało miejsce w dniach 17.06 - 07.10.2022 na stronie World Ski Awards – www.worldskiawards.com.
 
W tym roku rywalizowało 211 ośrodków z 25 krajów na 5 kontynentach, a aktywność na portalu worldskiawards.com pobiła wszelkie rekordy. W głosowaniu wzięło udział ponad 4 miliony osób. To pokazuje, że badanie jest największe w branży, ma bardzo globalny charakter, a metodologia głosowania jest bardzo przyjazna i przejrzysta.
 
Głosy oddają profesjonaliści pracujący w branży narciarskiej, użytkownicy serwisu, touroperatorzy, agenci oraz media.

Rekordzista w rankingu

Od 2013 roku w rankingu dominuje zarządzany przez koncesjonariusza ośrodek zimowy Julen (Yulen) pod górą Todorka. Tylko austriacki Kitzbühel, francuski Val Thorens, amerykańska Deer Valley i rosyjska Rosa Khutor mogą pochwalić się tym samym osiągnięciem. Jednak ze względu na wojnę na Ukrainie Rosjanie nie zostali w tym roku dopuszczeni do udziału w badaniu.

Otwarcie sezonu zimowego 2022-2023

Sezon narciarski 2022-2023 w Bansko zostanie oficjalnie otwarty 17.12.2022 w obecności legendarnej narciarki Marii Reisch, a 21 i 22 stycznia 2023 po raz kolejny Bansko będzie gospodarzem Pucharu Świata w Snowboardzie!
 
Bansko to młody, dynamicznie rozwijający się ośrodek narciarski w Bułgarii, położony u podnóża majestatycznego pasma górskiego Pirin, ok. 160 km. od Sofii, którego popularność w ostatnich latach systematycznie rośnie.

Doskonałe warunki naturalne

Są tutaj doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, najdłuższy sezon narciarski w Bułgarii, obfite opady śniegu i stabilna pokrywa śnieżna. Otaczające Bansko góry mają charakter głównie alpejski. Są tutaj 3 szczyty o wysokości ponad 2900 m.
 
Sam ośrodek położony jest na wysokości 936 m n.p.m. u podnóża parku narodowego wpisanego przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego, otoczony górami, co gwarantuje zawsze długą zimę i doskonałą pokrywę śnieżną.

Dokonała infrastruktura

Naturalnemu wydłużeniu sezonu narciarskiego służą także nowoczesne armatki śnieżne, które przy pomocy nowych technologii potrafią utrzymać doskonałe warunki zjazdowe na trasach nawet przy temperaturze +5C.
 
Teren narciarski obejmuje 17 tras zjazdowych o łącznej długości ok. 70 kilometrów, od łatwych dla początkujących narciarzy po trudne dla doświadczonych mistrzów. W Bansko powstał też pierwszy na Półwyspie Bałkańskim park dla snowboardzistów.
 
Wystarczy wsiąść do kolejki, która zabierze Cię na dowolny stok. Na terenie narciarskim Bansko znajdują się najnowocześniejsze wyciągi o doskonałej przepustowości: 8-osobowa kolejka gondolowa, pięć 4-osobowych wyciągów krzesełkowych, jedna 3-osobowa kolejka krzesełkowa, dwie 2-osobowe wyciągi orczykowe i inne.
 
Nad miastem, na północnych zboczach gór Pirin, znajdują się 3 tereny narciarskie: najwyższy - Sziligarnika (1700-2500m) - tutaj odbywają się zawody slalomu i slalomu giganta. Drugi, niższy to Czalin Walog (1100-1600m) - są tu trasy dla początkujących narciarzy (obsługiwane przez 2 wyciągi). Trzecim terenem narciarskim jest Banderiszka Poliana. Jej trasy są przeznaczone do uprawiania narciarstwa biegowego o łącznej długości 5 km.

Bansko to prawdziwa alternatywa dla Alp!

To nie tylko zwykły kurort, to urocze miasteczko z własną historią, tradycjami i kulturą. Połączenie naturalnego piękna Parku Narodowego Pirin i różnorodności malowniczych miejsc z eleganckimi nowymi hotelami, przytulnymi restauracjami, klubami nocnymi oraz nowoczesnym systemem tras zjazdowych i wyciągów czyni z małego miasteczka Bansko najbardziej prestiżowy ośrodek narciarski w Europie Wschodniej.

Całoroczny ośrodek

Bansko jest jednak pełne turystów o każdej porze roku. Pod koniec sezonu zimowego, który trwa od grudnia do maja, rozpoczyna się sezon letni. Wtedy możesz cieszyć się letnimi wakacjami i takimi aktywnościami jak piesze wycieczki, kolarstwo górskie, ekstremalna przygoda, jazda konna i inne. Majowy Tydzień Tradycji Banskich i sierpniowy Festiwal Muzyki Jazzowej to z kolei najważniejsze wydarzenia kulturalne w mieście, które przyciągają tysiące gości.

Bułgaria to nie tylko morze! To idealny kierunek na 4 pory roku!

Odwiedź stoisko narodowe Bułgarii na tegorocznych Targach Turystycznych TT Warsaw, które odbywają się w Nadarzynie w dniach 24-26 listopada i przekonaj się!

fot. Bansko SkiAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz