Krokodyle, syreny, wrony i podwodny świat
30 Sierpień, 2023,
07:30
Krokodyle
Krokodyle – to mała skalista wyspa, bardzo blisko lądu, nazwana tak ze względu na wydłużony kształt przypominający krokodyla, położona w rejonie Primorska, za plażą Perła, która jest magnesem dla poszukiwaczy mocnych wrażeń. Latem to tutaj rozpoczyna się podwodna przygoda nurków-amatorów. Warunkiem jest brak silnego wiatru i spokojne morze.
Nurkowanie
Turyści otrzymują odpowiedni sprzęt do nurkowania oraz szczegółowe instrukcje. Jest tutaj Jaskinia Fok (całkowicie podwodna), podwodne galerie i cudowna laguna z małymi rybkami, gdzie doświadczeni instruktorzy uczą jak przystosować się do warunków podwodnych, a następnie już pewnie podążając za ukształtowaniem dna, pod okiem instruktora nurkowie schodzą głębiej - wyjaśnia Todor Popow z centrum nurkowego Posejdon, który jest organizatorem atrakcji.
Syrena
Nurkowie mają okazję obserwować różne rodzaje ryb i rafy o dziwacznych sylwetkach. A najbardziej ekscytujący moment to ten, kiedy stają twarzą w twarz z… syreną.
Wspaniała kamienna rzeźba została tu zatopiona po to, by rozpalać wyobraźnię poszukiwaczy przygód. Jest ona naturalnej wielkości i waży ok. 700 kg. Przedstawia kobietę o pięknej twarzy i ładnych piersiach, z rozwianymi włosami i podwiniętym ogonem. Znajdziemy ją na głębokości ok. 12 m pod wodą, na kamienistym dnie, aby nie zasypał jej piasek, obok wysokiej ściany z małymi jaskiniami, w których ukrywają się korby (sciaena umbra), znane w Bułgarii pod nazwą wrony morskie.
Wrony morskie
To bardzo piękne ryby z przezroczystymi płetwami i fioletowym ogonem. Poruszają się powoli w stadach w pobliżu nurków, a następnie wracają do swojego jaskiniowego domu. Cała ściana pokryta jest czarnymi muszlami, bo tam, gdzie są muszle, jest życie. Jest tam pełno ryb i krabów – mówi Todor Popow.
Kaplica św. Mikołaja
Syrena nie jest jedynym dziełem człowieka, które „wabi” turystów na dno morskie. Około 10 lat temu, bardzo blisko kamiennej rzeźby, 7 metrów pod wodą, wybudowano kaplicę Św. Mikołaja Cudotwórcy, w pełni zgodną z kanonami Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej.
Na starożytnym kamieniu, który służy za ołtarz umieszczono krzyż i świecznik, a twarz świętego wykonano z brązu. W świątyni można znaleźć także teksty i przybory kościelne.
Co roku w Wielkanoc nurkowie tradycyjnie schodzą pod wodę, pod ikonę św. Mikołaja i zostawiają malowane jajka oraz kozunak (tradycyjne ciasto wielkanocne).
Kto może nurkować?
Jeśli myślisz, że aby nurkować i odkrywać magię podwodnego świata, potrzebujesz specjalnych umiejętności i przeszkolenia, jesteś w błędzie. Jak żartuje Todor Popow, instruktorzy są lepsi od szamanów i z ich pomocą każdy może nurkować. Zdarzali się turyści, którzy nie potrafili nawet pływać! Aby zachować wspomnienia, instruktorzy robią pod wodą zdjęcia za pomocą GoPro, a potem możesz je wrzucić na Instagram, Facebook, Tik Tok i pochwalić się swoją przygodą.
Gorąco polecamy odwiedzić to miejsce podczas tych lub kolejnych wakacji, skorzystać z kursu nurkowania i zanurzyć się w pełni w magii tego miejsca!
Fot. Klub Nurkowy Posejdon
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne