Wyłczi Doł - nietypowa atrakcja w rejonie Warny

W rejonie Warny uruchomiono niecodzienną atrakcję – stok narciarski Wyłczi Doł (Valchi Dol, tł. Wilczy Dół). Obiekt unikalny dla północno-wschodniej Bułgarii, jedyny taki nad morzem, wznowił w tym roku działalność po raz pierwszy od 2017 roku.
 
Powstał dzięki grupie lokalnych pasjonatów, jednak jego początki były trudne ze względu na problemy organizacyjne, brak śniegu i inne niepowodzenia. Pierwsi narciarze zjechali trasą w sezonie 2007/2008. Z pewnymi przerwami działał do 2017 roku.

Na narty

Obecnie został odrestaurowany przez gminę Wyłczi Doł, która jest dzisiaj jedynym jego właścicielem, a problem śniegu został rozwiązany dzięki zakupieniu trzech armatek śnieżnych. Działa też wyciąg.
 
Trasa położona jest w rejonie Koszu Bair (Koshu Bair), ok. 50 km od Warny i 30 km od miasta Dobricz. Jak podają źródła jest to jedyna trasa, która przebiega pomiędzy Karpatami, a Starą Płaniną.
 
Dla warneńskich dzieci, które nie mają praktycznie okazji, aby widzieć śnieg jest to rzadka możliwość jazdy na nartach, sankach i zabawy na śniegu. Od samego otwarcia zainteresowanie obiektem jest spore!
 
Trasa zjazdowa ma długość 250 m, szerokość ponad 20 m, a wysokość sięga 270 m. W przyszłości w planach jest otwarcie wypożyczalni nart, szkółki narciarskiej, toru saneczkowego, herbaciarni oraz przedłużenie toru o 100 m. Gospodarze gminy liczą, że wpłynie to pozytywnie na rozwój turystyki w regionie.
 
Nie będziemy jednak namawiać do przyjazdu tutaj specjalnie na narty. Jak na narty – to zapraszamy do Banska, Borowca i Pamporowa. Chcemy pokazać pozytywne zmiany i lokalne inicjatywy, które zawsze wspieramy!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz