Bułgarska Jerozolima, piękne suknie i najlepszy Mawrud

Twierdza Asena to legendarna średniowieczna twierdza, nierozerwalnie związana z historią Bułgarii.

Jej nazwa pochodzi od imienia cara Iwana Asena II. Car Iwan Asen II i car Symeon I, to dwaj najwięksi władcy Bułgarii. Za ich rządów Bułgaria przeżywała swój złoty wiek, okres niezwykłego rozkwitu kulturalnego.

Car Symeon I toczył wiele wojen, podczas gdy car Iwan Asen II stoczył tylko jedną wojnę, która zakończyła się zwycięsko w 1231 r. pod twierdzą Petricz, nazwaną później na jego cześć twierdzą Asena.

Znajduje się ona na północnych stokach Rodopów, na lewym brzegu rzeki Asenitsa, 2,5 km na południe od Asenowgradu.

Zbudowana jest na obszarze 1,2 ha na niedostępnej wysokiej skale, przewieszonej nad rzeką i drogą Asenowgrad - Klasztor Baczkowo - Pamporowo. Z trzech stron zbocza skały są wręcz pionowe i niedostępne.

Dotrzeć do niej można było tylko z czwartej, południowo-zachodniej strony, stromą ścieżką wykutą w skale o szerokości około 2 metrów dla jeźdźców i pieszych. Tutaj dostępu bronił mur i straże.

Już za czasów trackich była tu mała fortyfikacja. W okresie rzymskim i wczesnobizantyjskim znajdowała się mała strażnica. Z czasem powstały dwie wsie – Petricz, od której pochodzi pierwotna nazwa twierdzy i Stenimahos (z greckiego „miejsce obronne”), na miejscu której znajduje się dzisiejsze miasto Asenowgrad.

Według danych archeologicznych bułgarska twierdza w tym miejscu pochodzi z drugiej połowy IX wieku i strzegła wejścia na Przełęcz Egejską. Jej zadaniem było chronić szlak handlowy z Płowdiwu nad Morze Egejskie. W XI wieku obok wybudowano klasztor Baczkowo, a twierdzę rozbudowano.

W 1204 roku twierdza zostaje zdobyta przez krzyżowców IV wyprawy krzyżowej. W 1231 r. car Iwan Asen II rozbudowuje ją i wzmacnia, o czym świadczy napis wykuty w skale twierdzy.

Twierdza posiadała zewnętrzne mury o grubości prawie 3 m i wysokości 10 m, wewnętrzną cytadelę, zbiorniki wodne, kościół forteczny, zamek i mniejsze zabudowania. Pierwsze piętro kościoła prawdopodobnie przeznaczone było na kostnicę, a drugie zajmowała świątynia z freskami z XIII wieku.

Po upadku Bułgarii pod jarzmem osmańsko-tureckim twierdza została całkowicie zniszczona w 1410 roku.

Z nieznanych powodów w stanie nienaruszonym pozostał tylko dwukondygnacyjny kościół forteczny Św. Bogurodzicy Petriczki, który jest niezwykłym przykładem średniowiecznej architektury chrześcijańskiej. Odrestaurowany, funkcjonuje jako cerkiew prawosławna, posiada wieżę pełniącą funkcję dzwonnicy i obserwatorium, a wewnątrz są zachowane fragmenty fresków.

Jej wizerunek znajduje się na etykietkach butelek wina produkowanego w okolicy. U podnóża twierdzy znajduje się parking. Twierdza dostępna jest do zwiedzania przez cały rok.

Okolice Asenowgradu nazywa się często bułgarską Jerozolimą lub rodopskim święty lasem. Zachowało się tutaj bowiem wiele cerkwi, kaplic, a także 4 klasztory, kościół ewangelicki oraz meczet.

Oczywiście obowiązkowo należy zwiedzić pobliski Baczkowski Klasztor, który jest drugim co do wielkości bułgarskim klasztorem, po Klasztorze Ryskim.

Znaną kulinarną specjalnością tego regionu są jarskie gołąbki w liściach winogron.

No i jeszcze ważna informacja dla Pań!
Jeżeli planujecie zamążpójście lub marzycie o pięknej sukni wizytowej to koniecznie odwiedźcie Asenowgrad, który słynie z produkcji pięknych sukni ślubnych i wizytowych.

A co dla Panów?
Swojemu mężczyźnie kupcie butelkę dobrego Mavruda.
Tutaj bowiem, w tym regionie powstaje najlepsze czerwone wino ze starej bułgarskiej odmiany Mavrud. 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz