Kryty most w Łowecz - jedyny taki most na Bałkanach
28 Lipiec, 2023,
07:30
W świadomości Bułgarów, Łowecz kojarzy się zawsze z dwiema rzeczami – upajającym zapachem bzu i krytym mostem Kolju Ficzeto, zbudowanym w latach 70. XIX wieku.
Symbole miasta
Podczas gdy zapachem bzu możemy cieszyć się tylko przez krótki okres czasu w ciągu roku, most najsłynniejszego chyba bułgarskiego budowniczego czeka na Ciebie za każdym razem, gdy zdecydujesz się zatrzymać w mieście i nadal łączy starą dzielnicę, architektoniczno-historyczny rezerwat Warosza z nowym miastem.
Drewniany kryty most na kamiennej podmurówce rozpostarty nad rzeką Osym jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju na całym Półwyspie Bałkańskim. W Europie podobne mosty można zobaczyć tylko we Florencji (Włochy), w Lucernie (Szwajcaria) i Erfurcie (Niemcy).
Tradycja krytych mostów
Mało znanym faktem jest, że budowa krytych mostów w Łoweczu to tradycja o głębokich korzeniach, która narodziła się co najmniej pół wieku przed wybudowaniem kultowego drewnianego mostu przez Usta Koljo Ficzeto.
Pierwszym źródłem historycznym opisującym rozwijającą się tradycję są dzienniki podróżnicze Francuza Ami Bueta, który odwiedził Bułgarię w latach 1836-38 i pisał o „kamiennym moście krytym i ozdobionym sklepami” nad rzeką Osym w Łoweczu. Z lokalnych dokumentów i wspomnień wynika, że wcześniejsze mosty zostały jednak zmyte przez wezbrane wody rzeki Osym.
Bułgarski Ponte Vecchio
Zachowując lokalną tradycję budowlaną, w latach 1874-1876, w miejscu mostu zmiecionego przez szalejące wody rzeki, na prośbę mieszkańców i zlecenie państwa osmańskiego, bułgarski budowniczy, architekt i rzeźbiarz Nikola Ficzew znany również jako Usta Kolju Ficzeto („usta” - mistrz, nauczyciel, profesor) zbudował słynny zadaszony most, unikalny obiekt transportowy, zaprojektowany jako kładka transportowa i piesza, znacznie doskonalszy i trwalszy pod względem architektury, urbanistyki i bardziej przystosowany do handlu w porównaniu do swoich poprzedników, który stał się symbolem miasta Łowecz.
W tamtych latach Nikola Ficzeto mieszkał na przeciwległym brzegu rzeki, w zadbanej i malowniczej dzielnicy Warosza. Często słuchał opowieści o wspaniałości krytego mostu Ponte Vecchio we Florencji i zdecydował, że podobny wybuduje w Bułgarii. W myślach rysował schematy swojego przyszłego dzieła i dlatego nie dał się długo prosić, gdy nadarzyła się ku temu okazja.
W budowę krytego mostu w Łowecz zaangażowanych było wielu mieszkańców miasta. Unikalny most powstał bowiem w czasach, gdy kwitło rzemiosło i budownictwo renesansowych domów, a bułgarski duch zaczął wyzwalać się z okowów ucisku i zaczęto walczyć o tożsamość narodową.
Most Kolju Ficzeto
Most Kolju Ficzeto miał 84 metry długości, 7 metrów wysokości i 10 metrów szerokości, z czego połowę stanowiła jezdnia, a pozostała część przeznaczona była dla pieszych. Łączył dwie strony rzeki Osym, gdzie po jednej stronie mieszkali Bułgarzy, a po drugiej ludność turecka i stanowił główną drogę transportową między Sofią i Warną.
Most będący prawdziwym arcydziełem zbudowany został w całości z drewna, z dolną częścią wykonaną z drewna dębowego, a górną z drewna bukowego, bez elementów metalowych, wzmocniony drewnianymi klinami, na pięciu kamiennych filarach o 4,5 metra wysokości, które posiadały specjalne wnęki w celu zmniejszenia ciśnienia wody podczas powodzi. Dach pokryty był blachą. Zdobiły go cztery rzeźby – lew, dwugłowy orzeł, popiersie kobiety i laska z buławą, a do oświetlenia służyły latarnie gazowe.
Nowy most
Niestety w 1925 roku most spłonął prawie doszczętnie. Na jego miejscu wybudowano nowy kryty most, ale żelbetowy i ze szklanym dachem, nieco dłuższy, bo o 106 m długości. Z dawnych ozdób zachowała się tylko figura lwa.
W latach 80. XX wieku kryty most został zrekonstruowany tak, aby przypominał oryginalne arcydzieło Kolju Ficzeto. Obecnie przeznaczony jest wyłącznie do ruchu pieszego, przedstawia zadaszoną ulicę handlową i jest bardzo zbliżony do pierwowzoru.
Na moście Kolju Ficzeto mieściły się 64 małe sklepy rzemieślników i kupców, położone po obu stronach jezdni, które obsługiwały dużą część mieszkańców Łowecza i okolicznych wsi.
Dziś są tu sklepiki z pamiątkami, biżuterią, rękodziełem oraz kawiarnia i cukiernia z pięknym widokiem na rzekę i miasto, gdzie możesz wypić chociażby pyszną kawę.
Na krytym moście ma swoją siedzibę również Centrum Informacji Turystycznej, w którym zdobędziesz informację o wszystkich atrakcjach Łowecza, a także zobaczysz modele niektórych z nich.
Największa atrakcja i symbol miasta
Most nie jest co prawda zabytkiem kultury, ale reprezentuje część historii i kultury miasta Łowecz i jest jednym z symboli miasta, jedną z najczęściej odwiedzanych lokalnych atrakcji, zabytkiem, który rozsławił Łowecz na całym świecie.
Warosza - Stare Miasto
Przejście przez most przenosi Cię do zupełnie innego świata. W dzielnicy Warosza mieszkali niegdyś kupcy, którzy oferowali swoje towary w sklepach na krytym moście. Ponieważ sklepy znajdowały się na moście, ich domy były zwrócone w stronę wewnętrznego dziedzińca, tak, aby nieproszeni goście i przypadkowi przechodnie nie zaglądali do okien.
Dziś strzegą je zadbane i oswojone koty, które spacerują dumnie, delikatnie ocierając się o Twoje nogi.
Spacerując brukowanymi uliczkami możesz niepostrzeżenie dotrzeć do kilkudziesięciu zabytków znajdujących się na wyciągnięcie ręki. Nad okolicą góruje średniowieczna twierdza Hisarja, od której rozpoczęło się Drugie Carstwo Bułgarii. Dla grup (po wcześniejszym zamówieniu) organizowane są wieczorne spektakle na tle twierdzy przypominające przedstawienie „Dźwięk i światło” w Wielkim Tyrnowie.
Niżej znajduje się cerkiew Najświętszej Marii Panny, w której apostoł wolności Wasyl Lewski służył jako diakon, a w pobliżu znajduje się muzeum rewolucjonisty, w którym przechowywane są dokumenty i przedmioty związane z jego życiem oraz broń osobista Lewskiego.
Wśród zabytków Waroszy jest stara łaźnia miejska Deli Hamam, która dziś została przekształcona w interaktywne Muzeum Wody. Nawet przedszkole mieści się w budynku starej karczmy. Podczas spaceru miniesz także obok domów członków Łoweckiego Komitetu Rewolucyjnego, założonego przez Wasyla Lewskiego.
Na starym mieście znajduje się także galeria Dimitra Kazakowa - Nerona. Powodów by odwiedzić Waroszę jest wiele. Można tu smacznie zjeść i zanurzyć się w innej epoce.
Wniosek? Musisz tu przyjechać!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne