OBZOR - słów kilka

Dnia 28 lutego 2021 r. w Obzorze i sąsiednich sześciu wioskach odbyło się referendum w sprawie oddzielenia się od gminy Nesebyr. W referendum wzięło udział 76,02% uprawnionych do głosowania, z czego 73% opowiedziało się na TAK.

Zgodnie z ustawą o referendach Rada Ministrów Republiki Bułgarii przyjęła w dniu 22.03 decyzję o utworzeniu nowej gminy Obzor.

To historyczny moment dla Obzoru i dla Bułgarii, ponieważ jest to pierwsze od 20 lat referendum w sprawie utworzenia nowej gminy. Jest to spełnienie życzenia mieszkańców, którzy pragnęli oddzielić się od najbogatszej gminy w Bułgarii, co według nich pozwoli na rozwój miasta, nie tylko jako miejscowości wypoczynkowej.

Obzor to małe nadmorskie miasteczko ok. 60 km na południe od Warny i 70 km na północ od Burgas. Znajduje się na południowym krańcu małej żyznej doliny, kilka kilometrów od malowniczego skalistego przylądka Emine, gdzie Bałkany schodzą do morza i odnosi się wrażenie, że w nim nurkują, po miasteczko Biała na północy.

Posiada jedną z najdłuższych plaż w Bułgarii, o długości ponad 8,8 km. Jest tutaj wspaniały klimat - łagodne zimy, ciepłe lata, czyste morze i górskie powietrze, a w pobliżu w górach znajduje się źródło mineralne.

Obzor ma już ponad 3000 lat. Początkowo istniała tu osada tracka, na miejscu której greccy osadnicy założyli miasto Heliopolis („Słoneczne Miasto”).

W I wieku p.n.e. Rzymianie zbudowali tu świątynię Jowisza, a miasto nazwano Theopolis („Miasto Boga”). Pozostałości tej świątyni zachowały się w centrum miasta.

Później była tu letnia rezydencja cesarzy bizantyjskich, w średniowieczu ważna bułgarska twierdza Kozyak, a w czasach Imperium Osmańskiego miasto nosiło nazwę Gyozeken, co po turecku oznacza „obzor” czyli „przegląd” z uwagi na doskonałą widoczność daleko w morze.

Jako miasto Obzor jest znane od 1936 roku, kiedy wybudowano tu kilka letnich rezydencji ludzi bliskich carowi Borysowi III.

W 2006 roku w centrum miasta wybudowano plac z fontannami, ławkami i wieżą zegarową o wysokości 12 metrów. W mieście znajduje się też małe muzeum historyczne.

Oficjalne święto miasta obchodzone jest 24 czerwca, w dzień zielarzy, w Enyowden.

Baza noclegowa jest dobrze rozbudowana. W ciągu ostatnich 10-15 lat przy plaży w dolinie między Obzorem a sąsiednim miastem Biała powstały olbrzymie hotele. W samym natomiast Obzorze znajduje się wiele hoteli rodzinnych, apartamentów i kwater prywatnych.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz