Tunel łączący Lubowiszte ze światem

Wioska odcięta od świata

Ljubowiszte (Lyubovishte) to mała górska wioska w południowo - zachodniej Bułgarii, w gminie Sandanski, licząca zaledwie kilkunastu mieszkańców, położona ok. 7,5 km od Melnika, wśród malowniczej przyrody, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla turystów z kraju i zagranicy.
 
Cechą charakterystyczną terenu są występujące tu kredy piaszczyste, których struktura jest wyjątkowo krucha.
 
Gdy znajdziesz się we wsi, masz wrażenie, że przeniosłeś się w czasie wiele lat wstecz. Cisza, spokój, stare gliniane domy, pasące się owce i kozy i zachwycająca, niesamowita przyroda.

Niezwykły tunel

Wieś jest praktycznie odizolowana od świata. Jedyna droga do niej prowadzi przez 40-metrowy tunel, który stał się symbolem wsi. Nie jest to jednak zwykły tunel, ale tunel przechodzący przez piramidę z piasku, który został ręcznie wykopany przez mieszkańców wioski w 1961 roku.
 
Dlaczego? Mieszkańcy odcięci praktycznie od świata, zwrócili się do gminy z prośbą o wybudowanie tunelu, który połączy ich wieś z pobliską wsią Rożen i głównymi drogami, które znajdują się w okolicy. Gmina zwlekała jednak z odpowiedzią i wtedy mieszkańcy postanowili wybudować tunel samodzielnie.
 
Chwycili za kilofy i łopaty i całkowicie ręcznie, bez pomocy jakichkolwiek maszyn wydrążyli tunel w jednym z kruchych piaskowców. Budowę ukończyli w ciągu roku.

Legendy o wsi Lubowiszte

Legendy o nazwie wsi Lubowiszte są równie ciekawe i pełne miłości. Wszystkie opowiadają o pięknej dziewczynie o imieniu Luba.
 
Mnie najbardziej podoba się ta związana z romantyczną historią, według której w przeszłości wieś była duża i składała się z dwóch przysiółków – górnego i dolnego. W górnym przysiółku mieszkała dziewczyna imieniem Luba, a w dolnej pewien młodzieniec.
 
Oboje byli w sobie szaleńczo zakochani. Dziewczyna często schodziła drogą i szła w kierunku domu ukochanego. Za każdym razem wszyscy spoglądali za nią z okien lub podwórek swoich domów i mówili z zachwytem: „Luba patrzcie! Luba patrzcie” (po bułgarsku: „Luba wiżte”) i od tych często powtarzanych słów, wzięła się nazwa pięknej wsi.
 
Bohaterką innej legendy jest również piękna dziewczyna o imieniu Luba, ale jej historia jest tragiczna. Piękna Bułgarka spodobała się tureckiemu paszy z Melnika, który zapragnął ją mieć w swoim haremie. Na wieść o tym dziewczyna wolała popełnić samobójstwo. Jedni opowiadają, że powiesiła się na drzewie, a inni że zrzuciła się ze skały. Przechodzący ludzie widząc jej ciało wskazywali na nią i mówili: „Luba patrzcie” (Luba wiżte) i tak powstała dzisiejsza nazwa wsi Lubowiszte.
 
Piękne widoki, cudowna okolica, wzruszające legendy i oszałamiająca przyroda. Żadne słowa i zdjęcia nie oddadzą jednak uroku tego miejsca. Są rzeczy, które musisz po prostu poczuć.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz