Jaskinia Jagodinska - cud natury
21 Lipiec, 2023,
07:30
Jaskinia Jagodinska, znana również Imamowa dupka (Dziura Imama) to wielopiętrowa, labiryntowa jaskinia, położona na prawym brzegu rzeki Bujnowska, ok. 3 km od wsi Jagodina, w malowniczym wąwozie Bujnowsko, która należy do najczęściej odwiedzanych jaskiń w Bułgarii.
O jaskini
Przy wejściu do jaskini jest duży parking i 2 restauracje. Wyjście z jaskini jest 10-15 min. dalej, w głębi wąwozu. W jaskini obowiązuje zakaz robienia zdjęć.
Łączna długość zbadanych chodników jaskini wynosi ok. 10,5 km, co czyni ją trzecią najdłuższą jaskinią w Bułgarii i najdłuższą jaskinią w Rodopach.
Nasz przewodnik opowiadał, że jaskinia nie została do końca zbadana i możliwe, że jedna z jej niezbadanych odnóg dochodzi aż do granicy z Grecją.
Jaskinia znajduje się na trzech kondygnacjach, z których tylko najniższa, jest zagospodarowana, oświetlona i udostępniona do zwiedzania. Prowadzi tędy 1250-metrowa ścieżka dla turystów. Wejście i wyjście na tę kondygnację prowadzi przez sztucznie wykopane tunele o długości odpowiednio 150 i 80 m.
Jaskinia Jagodinska znajduje się na liście 100 narodowych atrakcji turystycznych w Bułgarii. W niektórych jej salach odbywają się uroczyste ceremonie. W Sali Rytualnej jest ołtarz i wiele par decyduje się właśnie tutaj powiedzieć sobie sakramentalne „Tak”. W tzw. Sali Noworocznej miejscowi speleolodzy witają Nowy Rok.
Z tej sali rozpoczyna się wycieczka turystyczna po jaskini około kilometrową trasą, która odsłania piękny podziemny świat ukształtowany przez tysiące lat.
Formacje jaskiniowe
W Jaskini Jagodinskiej są reprezentowane prawie wszystkie rodzaje formacji jaskiniowych - draperie, stalagmity, stalaktyty rurowe, stalaktony, skóra lamparta, perły jaskiniowe i wiele innych.
Niektóre formacje mają niesamowite kształty i formy. Przypominają postacie Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Świętego Mikołaja, Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków, a nawet Piżo i Pendy. Jest Jezioro Szczęścia, do którego tradycyjnie rzuca się monety, aby zapewnić sobie szczęście. Jest też Ściana Grzechu, gdzie możesz przekonać się czy jesteś praw czy grzeszny. Jeśli przyłożysz monetę do ściany i uda ci się utrzymać ją w pozycji pionowej, oznacza to, że nie masz grzechów ciążących na sumieniu.
Ślady człowieka
Oprócz wielu pięknych formacji i pereł jaskiniowych, jedynych w naszym kraju, jaskinia znana jest również z tego, że była zamieszkana od eneolitu (okres przejściowy między epoką kamienia i miedzi.
Specjalna ekspozycja muzealna przedstawia odkryte pozostałości eneolitycznego mieszkania z IV tysiąclecia p.n.e. - jedyne w Europie zachowane w swojej naturalnej postaci, naczynia ceramiczne, narzędzia, piec ceramiczny itp. Badania wykazały, że w tym miejscu mieszkali starożytni mistrzowie - garncarze, którzy wydobywali glinę z wnętrza jaskini i wytwarzali różne wyroby.
Schronienie nietoperzy
Jaskinia Jagodinska to także jedno z ważnych miejsc ochrony populacji nietoperzy w naszym kraju. W różnych porach roku w jaskini zarejestrowano 11 gatunków, z których 6 jest priorytetowych do ochrony w całej Europie: podkowiec mały, podkowiec duży, nocek duży, nocek ostrouchy, nocek Bechsteina i nocek orzęsiony.
Temperatura w jaskini przez cały rok wynosi od 6 do 8°C, a wilgotność powietrza 92%.
Przygotuj się na moc emocji! To jeden z cudów natury.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne