Jaskinia Sneżanka - Perła Rodopów

Jaskinia Sneżanka, po polsku Śnieżka to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Bułgarii, stąd nazywana jest często Perłą Rodopów.

Baśniowe postacie

Tutaj uciekniesz od rzeczywistości i zanurzysz się w pięknej bajce, przeniesiesz się w świat marzeń i baśniowych postaci. Znajdziesz tu imponujące, fantazyjne formy, jedne z najpiękniejszych formacji krasowych, w tym Królewnę Śnieżkę, krasnoludki, Statuę Wolności i wiele innych.
 
Drobnoziarniste marmury, które mają ponad 3,5 miliona lat, mają śnieżnobiały kolor. Uważa się, że Trakowie z plemienia Besi używali jaskini jako schronienia.

Odkryta przypadkowo

Jaskinia została odkryta przypadkowo przez alpinistów, w 1961 roku. Mówi się, że zachwyceni jej pięknem wyszli z niej dopiero po 10 godzinach.

O jaskini

Jaskinia znajduje się ok. 5 km od miasta Pesztera (Peshtera), w górach Bataszka. Panuje w niej stała temperatura 9⁰C.
 
Ma tylko 145 m długości, ale zgromadzone są w niej prawie wszystkie formacje jaskiniowe - stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie i jeziora, a największy stalaktyt ma 1,27 m długości.
 
Jaskinia składa się z kilku sal.

Sala Brody

Niezwykle intrygująca jest Sala Brody, gdzie z sufitu zwisają rzędy ciemnobrązowych bród, będących niczym innym, jak potężnymi korzeniami stuletnich buków, które wpełzły tu przez szczeliny dwumetrowych marmurowych skał w poszukiwaniu wilgoci.

Sala Muzyczna

W Sali Muzycznej, która ma doskonałą akustykę i panuje tu kompletna cisza, świetnie słychać echo i spadające z sufitu krople wody.

Sala Magiczna

Sala Magiczna wykonana ze śnieżnobiałego kryształu zachwyca bogactwem wykwintnych form jaskiniowych. Natura stworzyła tu postać przypominającą słynną bohaterkę baśni braci Grimm – Śnieżkę, po bułgarsku Sneżankę, na cześć której została nazwana jaskinia. Wśród przepięknych formacji i jezior, można odróżnić również baldachim łóżka baśniowej królewny.

Styczniowe spotkanie

Zgodnie z tradycją, każdego roku w pierwszą sobotę stycznia przed wejściem zbierają się turyści z całego kraju, którzy wchodzą do jaskini, aby cieszyć się jej pięknem i podzielić się wrażeniami ze swoich najciekawszych wędrówek. Czasami na wejście czeka nawet 200 osób.
 
Jest to wyjątkowo piękna jaskinia, która urzeka każdego, kto przekroczy jej próg. Bądź następny! Mnie już urzekła!

Czynna

Otwarta cały rok.
Od 1.04-30.09 w godz. 9.30-17.15, od 1.10-31.03 w godz. 9.30-16.00.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz