Kamczia - gdzie rzeka spotyka się z morzem

Jeśli spędzałeś lato na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego z pewnością słyszałeś o rzece Kamczia (Kamchia), znanej też jako Ticza (Ticha). Inną starą nazwą tej rzeki, mającą łacińskie korzenie jest Panisus.
 
Rzeka ma zaledwie 46 kilometrów długości, płynie w północno-wschodniej Bułgarii i wpada do słonych wód Morza Czarnego przy kompleksie wypoczynkowym o tej samej nazwie czyli Kamczia.

Źrodła Kamczi

Skąd jednak wypływa? Gdzie znajdują się jej źródła? Co to za góry tak blisko morza, o których nie słyszałeś, a gdzie bierze początek ta rzeka?
 
Tak naprawdę rzeka Kamczia nie ma swojego źródła. Ale nie jest to ani przyrodniczy fenomen, ani mistyczna tajemnica.

Rzeka Kamczia powstaje w wyniku połączenia się dwóch rzek - Goljamej Kamczi czyli Dużej Kamczi (lewa rzeka) oraz Łudej Kamczi czyli Szalonej Kamczi (prawa rzeka). Rzeki zlewają się ze sobą koło wsi Weliczkowo (Velichkovo) w gminie Dyłgopoł (Dalgopol) i dalej płyną już jako jedna rzeka, pod wspólną nazwą Kamczia.

Rzeka Kamczia

Tylko 46 km długości? Ale gdy weźmiemy pod uwagę jej długość łącznie z Goljamą Kamczią, jak oficjalnie się przyjmuje, to ma ona wówczas imponującą długość 244 km, co stawia ją na 8. miejscu pod względem długości w Bułgarii i na pierwszym miejscu wśród bułgarskich rzek wpadających do Morza Czarnego.
 
Możemy zatem powiedzieć, że Kamczia źródła nie ma lub że posiada dwa źródła – źródła Goljamej i Łudej Kamczi.
 
Ujście Kamczi jest niezwykle malownicze. Warto skorzystać z rejsów stateczkiem po rzece Kamczi, które są organizowane z kurortu Kamczia.

Wycieczka jest krótka, nie jest męcząca, a w czasie jej trwania można nacieszyć oczy pięknym widokiem.

Longozy

Po obu stronach rzeki ciągną się piękne, ale niedostępne lasy, które są częścią rezerwatu Kamczia. Są to tak zwane longozy, które charakteryzują się wysokimi, wielowiekowymi drzewami liściastymi (ponad 40 różnych gatunków) i gęstymi wiecznie zielonymi lianami. Zobaczymy tu najbogatszą roślinność w Europie, europejską dżunglę.
 
Longozy są niezwykle rzadkim pomnikiem przyrody w skali światowej, dlatego wszystkie tego typu lasy w Bułgarii objęte są ochroną poprzez włączenie ich do parków i rezerwatów przyrody.
 
Longozy występujące w rezerwacie Kamczia są największymi tego typu lasami Bułgarii i jednymi z najbardziej wysuniętych na północ w Europie.
 
Pod koniec XIX wieku longozy wokół Kamczii rozciągały się na powierzchni ponad 100 km², dziś przetrwało tylko 12 km² i skupiają się głównie wokół ujścia Kamczi. Podobne lasy występują jedynie w regionie Kolchidy, w Gruzji, na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego.

Rezerwat Kamczia

Rezerwat Kamczia, zwany także Kamczijską Paheną, jest częścią globalnej sieci rezerwatów biosfery, co tylko potwierdza jego znaczenie dla ochrony najbardziej charakterystycznych ekosystemów na świecie.
 
Powstał w 1951 roku i obecnie obejmuje 842 ha lasów. Oprócz zachowania unikalnego lasu tzw. longoz, pełni on także ważną rolę w ochronie i rozmnażaniu wielu gatunków ptaków i ssaków, w różnym stopniu zagrożonych nie tylko na terenie Bułgarii, ale także w skali europejskiej.
 
Wzdłuż rzek i na terenach regularnie zalewanych występuje wiele gatunków roślin kochających wodę np. irys bagienny czy też przebiśnieg bagienny, który jest znany na całym świecie z tego, że przygotowuje się z niego lek o nazwie Nivalin. W rzece występują różne rośliny wodne, ale szczególnie piękne są lilie wodne, które tu możemy zobaczyć w naturalnym środowisku.
 
Rezerwat leży na trasie Via Pontica – jednego z najważniejszych szlaków migracyjnych ptaków lecących pomiędzy Afryką a Europą. Można tu spotkać około 2/3 wszystkich ptaków opisanych w Bułgarii. Niektóre z nich po prostu przelatują, inne zatrzymują się na dłuższy odpoczynek podczas wędrówki, a jeszcze inne zimują, zakładają gniazda i rozmnażają się. Jest to prawdziwy raj dla ornitologów i fotografow.
 
Wśród ssaków można spotkać jelenie, sarny, lisy, dziki, żbiki, ale występuje też wiele gatunków małych zwierząt, z których część posiada status chroniony. Jednym z najcenniejszych gatunków, nie tylko w Bułgarii, ale i w Europie, występujących w rezerwacie jest wydra.
 
Ponieważ rezerwat obejmuje również rzekę Kamczię, w faunie rezerwatu występują także ryby. Większość to ryby słodkowodne, jest ich ok. 25 gatunków. Występuje też 8 gatunków ryb, które migrują z Morza Czarnego. Niektóre z nich znajdują się w Czerwonej Księdze Bułgarii.
 
Tutaj znajduje się przepiękna złocista plaża ciągnąca się jak okiem sięgnąć i zdająca się nie mieć końca, z bajecznymi wydmami. Jest to najdłuższa nieprzerwana bułgarska plaża nad Morzem Czarnym. Zaczyna się koło Kamczi, ciągnie się przez ulubioną przez Bułgarów plażę w Szkorpiłowcach (Shkorpilovtsi) i kończy się na południu na przylądku Czerni Nos.
 
To cudowne miejsce na plażę i wypoczynek wśród pięknej przyrody, gdzie spotykają się dwa żywioły – rzeka i morze, miejsce ciche i spokojne, z kilometrami plaż, dzikim lasem sięgającym wybrzeża i wyjątkowym rezerwatem przyrody znajduje się zaledwie 25 km od Warny.
 
Odwiedź Kamczię i spędź cudownie czas na łonie natury.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz