Kamczia - nasza amazońska dżungla
24 Luty, 2022,
05:21
Kamczia to rzeka w północno-wschodniej Bułgarii wpadająca do Morza Czarnego, na północ od Starej Płaniny, w kurorcie o tej samej nazwie (Kamczia), znajdującym się ok. 25 km na południe od Warny. W starożytności znana była również jako Panisus, a w średniowieczu jako Ticza.
Ma długość ok. 46 km, a wraz z Goliamą Kamczią, swoim lewym odgałęzieniem, które jest uważane za jej początek - 244,5 km, co daje jej ósme miejsce wśród bułgarskich rzek pod względem długości.
W praktyce Kamczia powstaje z połączenia dwóch rzek – Goliama Kamczia (lewe odgałęzienie) i Łuda Kamczia (prawe odgałęzienie). Zasilana jest przez deszcz i śnieg.
To największa bułgarska rzeka, która uchodzi do Morza Czarnego. Odprowadza wody z prawie całej wschodniej Starej Płaniny i części Równiny Dunaju. Wzdłuż jej doliny przebiega granica między Równiną Dunaju, a Przedbałkanami.
,
Przy ujściu rzeki znajdują się bagniste doliny porośnięte największymi w Bułgarii longozami (lasami łęgowymi), dziewiczymi i miejscami trudno dostępnymi lasami, z lianą i gęstą roślinnością. Występuje tu ok. 40 gatunków drzew, ale przeważają wiąz polny i jesion. Większość drzew ma ponad 150 lat i ponad 35 metrów wysokości.
,
Przy ujściu rzeki znajdują się bagniste doliny porośnięte największymi w Bułgarii longozami (lasami łęgowymi), dziewiczymi i miejscami trudno dostępnymi lasami, z lianą i gęstą roślinnością. Występuje tu ok. 40 gatunków drzew, ale przeważają wiąz polny i jesion. Większość drzew ma ponad 150 lat i ponad 35 metrów wysokości.
W celu ochrony lasów został utworzony rezerwat Kamczia, obszar chroniony Longoza oraz Kompleks Kamczia objęty programem Natura 2000. W 1977 roku teren ten został włączony do światowej sieci rezerwatów biosfery w ramach programu UNESCO Człowiek i Biosfera na rzecz ochrony najbardziej reprezentatywnych ekosystemów na naszej planecie.
Warto zauważyć, że lasy te znajdują się na trasie ptaków wędrownych między Europą a Afryką. Na terenie rezerwatu zidentyfikowano 258 gatunków ptaków, co stanowi 66% gatunków występujących w Bułgarii, 56 z nich znajduje się w Czerwonej Księdze Bułgarii.
Rezerwat to również miejsce gdzie można spotkać największe w Bułgarii ilości przebiśniegów bagiennych.
W rzece występują lilie i inne rośliny kochające wodę. Ryby reprezentowane są przez ok. 40 gatunków, z których 8 migruje z Morza Czarnego.
Ujście rzeki jest popularnym miejscem turystycznym, gdzie można pływać łódką wśród pięknych i niedostępnych lądem lasów, łowić ryby lub po prostu biwakować.
Organizowane są wycieczki łódką. Przystań znajduje się w centrum kurortu, nie można jej przegapić. Długość trasy zależy od głębokości rzeki. Jeśli rzeka jest wystarczająco głęboka, możesz dotrzeć do samego ujścia. Przejażdżka jest bardzo przyjemna. Można wypożyczyć też rower wodny.
A gdy już będziecie w centrum, to koniecznie zaglądnijcie do karczmy Stara Łódka. Serwują tu doskonałą zupę rybną i świeżą pyszną rybkę.
W Kamczi są też piękne przestronne, w niektórych miejscach niedostępne plaże, z licznymi wydmami, porośniętymi suchymi trawiastymi roślinami, ciągnące się na długości ok. 12 km, aż do miejscowości Szkorpiłowci.
W rzeczywistości są to najdłuższe w Bułgarii plaże i stanowią rezerwat Kamczijskie Piaski (Kamchiyski Pyasatsi). Najlepsze jest to, że nigdzie nie zobaczysz betonu, hoteli ani głośnych restauracji.
A jeśli masz romantyczny charakter, to koniecznie wybierz się wieczorem na piknik na plaży - zachód słońca, gwiazdy, księżyc, szum fal to najpiękniejszy wystrój, który zapamiętasz i będzie Ci towarzyszył na długo.
W pobliżu samego ujścia prądy wodne często tworzą doły, które są niebezpieczne dla kąpiących się! Postępuj więc zgodnie z zaleceniami ratowników na plaży!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne