Stoło - fenomen skalny i klejnot w koronie Ponoru

Góry Ponor

Ponor Płanina czyli Góry Ponor to część zachodniej Starej Płaniny z rozległymi formami krasowymi, zwanymi „ponori”, skąd też wzięła się ich nazwa. Charakterystyczne dla nich są rozległe pastwiska na grzbiecie i braku lasów.

Stoło

Klejnotem w koronie Ponoru jest skalny fenomen Stoło. Nie powinieneś za nic przegapić tego miejsca. Znajduje się niedaleko Swoge (Svoge) po drodze z Sofii do Montany (około 50 km od Sofii).
 
Można łatwo go zobaczyć z okolicznych wiosek, z Breze czy Dobrawicy (Dobravitsa), ale to zaledwie namiastka tego co możemy zobaczyć na miejscu. Stoło to skalisty grzbiet znany ze swoich stromych klifów i niesamowitej panoramy, która otwiera się na Witoszę, Riłę i górę Kom.
 
Wznosi się na wysokość około 1340 metrów i jest ciekawym pierścieniem skalnym, poprzecznie prążkowanym i podzielonym pionowo w kilku miejscach. Fakt, że skała pęka i w szczelinach otwiera się głęboka przepaść, dodaje temu miejscu jeszcze większej atrakcyjności i sprawia, że jest niezwykle fotogeniczne.

Czarny Kamyk

Niektórzy miejscowi nazywają Stoło – Czarny Kamyk. Przyczyną tego jest prawdopodobnie węgiel kamienny, który można zobaczyć u podnóża skalnej korony. Przypuszcza się, że Stoło nie wyglądało wcześniej tak imponująco jak teraz. Duże odłamy skalne u jego podstawy mówią o osuwiskach, które ukształtowały skałę i nadały jej obecną formę. Kiedyś był tu szczyt lub była to część płaskowyżu. Tego dokładnie nie wiadomo.

Jak tutaj dotrzeć?

Najlepiej dojechać do wsi Dobrawica, a dokładnie do Gorna Dobrawica (Dobravitsa). Przejechać przez wieś, zostawić samochód za kamiennym krzyżem wotywnym (zdjęcie na www.przyblizamybulgarie.com) i dalej udać się pieszo. Spacer do skał ma około 4 km długości i jest bardzo przyjemny, a koniec ścieżki wynagrodzi Cię pięknym widokiem.
 
Szczeliny, przepaść, wysokość, imponująca panorama zapierają dech w piersiach.
 
 
A jeżeli będziesz mieć jeszcze czas i siły to wycieczkę do Stolo możesz połączyć ze spacerem do pobliskiego wodospadu Dobrawiszka Skaklja (Dobravishka Skaklya) i iskerskiego klasztoru Wniebowzięcia NMP.
 



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz