Zapora Koprinka - największa kolonia bociana czarnego
07 Sierpień, 2024,
12:30
Zapora Koprinka położona jest w Dolinie Róż, u podnóża majestatycznych Bałkanów, ok. 7 km od miasta Kazanłyk, wzdłuż rzeki Tundża, która zbiera wody z południowych stoków Środkowej Starej Płaniny i północnych stoków Srednej Gory. Zapora ma ok. 3 km długości, wiele przesmyków i zatok.
Seutopolis
Została zbudowana 67 lat temu, a pierwsze jej imię brzmiało Georgi Dymitrow - na cześć wielkiego bułgarskiego działacza komunistycznego.
W czasach socjalizmu uznawano ją za szczególne osiągnięcie w dziedzinie budownictwa. Jej zadaniem było wytwarzanie energii i dostarczanie wody do nawadniania okolicznych wsi.
W czasach socjalizmu uznawano ją za szczególne osiągnięcie w dziedzinie budownictwa. Jej zadaniem było wytwarzanie energii i dostarczanie wody do nawadniania okolicznych wsi.
W wyniku jej budowy zostało zatopione starożytne trackie miasto Seutopolis, chociaż zanim to nastąpiło przeprowadzono badania archeologiczne. Niektórzy twierdzą, że gdy woda jest czysta, można dojrzeć pozostałości osady trackiej. Wiele lat temu zrodził się nawet pomysł wydobycia jej na powierzchnię, ale metoda okazała się niezwykle kosztowna.
Kolonia bocianów
Zaporę Koprinkę upodobały sobie czarne bociany, które jeszcze w połowie ubiegłego wieku uznano za gatunek zanikający. Obecnie ich populacja rośnie, ale nadal jest nieliczna.
Można je spotkać w kilku miejscach – w rejonie Gjurlja (Gyurlya) i w pobliżu wsi Widen (Viden) koło Paweł Bani.
Można je spotkać w kilku miejscach – w rejonie Gjurlja (Gyurlya) i w pobliżu wsi Widen (Viden) koło Paweł Bani.
W ciągu ostatnich czterech lat liczebność tutejszej kolonii bociana czarnego znacznie wzrosła, co czyni ją, jak podaje Press TV, największą w Bułgarii.
Bocian czarny
Bocian czarny jest gatunkiem chronionym i jest wpisany do Czerwonej Księgi Bułgarii. Jeszcze kilka lat temu jedynym siedliskiem w Bułgarii, gdzie można było zobaczyć taką kolonię, była południowa część skalistego grzbietu w pobliżu klasztoru Świętej Trójcy niedaleko Wielkiego Tyrnowa.
Widziano także pary czarnych bocianów gniazdujące w Razgradsku, Strandży, w środkowych Bałkanach, ale kolonii liczącej około 40 bocianów, tak jak tutaj nad zaporą Koprinka, nie ma nigdzie w Bułgarii.
Pierwsze informacje o występowaniu bociana czarnego na terenie Bułgarii pochodzą z początku lat 60. XX wieku. W przeciwieństwie do bociana białego, które zamieszkują obrzeża wsi i łąki, bociany czarne lubią tereny bardziej zadrzewione, ciche wielowiekowe lasy i budują gniazda na wysokich drzewach. Ich terenami łowieckimi są strumienie, potoki, bagna, a także łąki porośnięte niską roślinnością.
Bocian uważany jest za boskiego ptaka, za symbol zdrowia i długowieczności. Ludzie wierzą nawet, że ma magiczne zdolności i gdziekolwiek się osiedli, przynosi szczęście i dobrobyt.
W wierzeniach egipskich ptak jest popularnym symbolem nowego życia, nowej pracy, zapowiedzią sukcesu w nowym przedsięwzięciu.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne